Potlesk, který nebral konce, nadšené publikum a unavení, ale potěšení herci. Obrázek, který se v mysli vybaví všem, kteří přišli vloni na premiéru hry Vraždící břitva z dílny domácího souboru Temno. Ta se odehrála při loňském Týnišťském divadelním podzimu. Letos se na prkna vrací a rozhodně herci mohou pomýšlet minimálně na stejný úspěch.

Na scéně Kulturního centra se detektivní příběh z kadeřnického salonu začne odvíjet v pátek od 19.30 hodin. Přestože se diváci přenesou do prostředí, kde hlavní roli hraje zločin, není to jediná linie celé hry. Ostatně to není u Temna žádná výjimka.

„Kdo nás už dobře zná, ví, že musí v našich hrách číst mezi řádky. V tomto případě se snažíme podtrhnout lidskou povrchnost, ale také trochu politickou situaci a další aktuální společenská témata," říká režisérka a scénaristka v jedné osobě Eva Drábková.

Jednoduché příběhy od ní rozhodně nečekejte. Sice zastává názor, že si amatéři musejí zvolit hru tak, aby na ni stačili, ale ne za cenu plytkých komedií.

„Nejsem zastáncem názoru, že by ochotnické divadlo mělo diváky jen pobavit. Myslím si, že by mělo odrážet i aktuální dění ve společnosti. Ostatně z našich zkušeností vím, že to chtějí lidé slyšet," dodává režisérka.

Stále však má na paměti dvě základní pravidla při správné volbě předlohy. „Musí to být kus, na který máte. Tedy víte, že lidé v souboru jsou schopni příběh kvalitně sehrát a pak také je důležité, aby je hra chytla. To ale poznáte už na první čtené zkoušce," vysvětluje Eva Drábková.

Právě noc před první čtenou zkouškou je pro ni tou nejhorší. „To usínám nervózní," říká. Avšak zatím za celých třináct let co u Temna působí, se jí nestalo, že by hercům hra nesedla a raději tak od jejího ztvárnění ustoupili. „Každého hra hned zpočátku nenadchla stoprocentně, ale vždy se to zlomilo a bylo to skvělé. Je také jasné, že na některé hry se vzpomíná víc a na některé méně, ale zatím jsme snad žádný vyloženě propadák neměli," vzpomíná Drábková.

Sama už se do ztvárnění rolí nehrne. „Není to otázka času. Jde o to, že jsem velmi neukázněný herec. Já jako režisér vyžaduji určité věci a potom jako herec si je sama skácím. Jednou nebo dvakrát jsem zaskakovala, ale zjistila jsem, že jsem se nemohla tolik soustředit. Režisér by se měl držet svého kopyta. Jestli se mi ještě na stará kolena podaří zahrát nějakou hluchou a slepou, uvidíme," dodává s úsměvem.

Vychutnat si komiksově laděný detektivní příběh, v němž však najdete i trochu hlubší odkaz, bude možné v Týništi už v pátek od 19.30 hodin.

Program

23. 11. VRAŽDÍCÍ BŘITVA v 19.30 hodin
V komiksově laděném detektivního příběhu vrací na domácí scénu divadelní skupina TEMNO.

30. 11. a 1. 12. CHARLEYOVA TETA v 19.30 hodin
V komedii Brandona Thomase se představí herci domácího souboru Jirásek. Dva kamarádi se dvoří svým slečnám a třetí jim pomáhá převlečen za tetu jednoho z nich. Co se stane, když dorazí skutečná tetička?