Díky ojedinělému výtvarnému cyklu tak mohou poznávat dějiny nejen děti a rodiče, ale nyní i senátoři a návštěvníci Senátu. „Těší mě, když se to lidem líbí a když je to trochu postrčí k poznávání historie. To bych dokonce řekla, že je i trochu cíl, protože je důležité poznávat minulost,“ míní Jarmila Haldová.

Výstava se uskuteční pod zaštitou senátorky Václavy Domšové a města Rychnova nad Kněžnou. „Všichni byli její výstavou, která se tady v Senátu již jednou uskutečnila, překvapení. Co to dá práce, jak to je precizně vymakané včetně dobových kostýmů. Nejen já se na výstavu nyní těším,“ uvedla senátorka Václava Domšová.

Vzhledem k náročnosti díla zhotoví umělkyně ze Sedloňova v Orlických horách průměrně deset postav za rok. Aby obsáhla celé dějiny českých panovníků, zbývá jí ještě třicet sedm šlechticů a šlechtičen, kteří českým zemím vládli.

Dřevořezby zaujmou svou náročností i propracovaností detailů, například oblečením šlechticů. Je na nich také patrné, že sedloňovská umělkyně si dané souvislosti historické postavy nejprve nastuduje, aby mohla využít různé symboly a charakterové rysy. „ A Jak na vytvoření cyklu vlastně přišla? „Jednak mám už od mládí celkem vztah k historii a jednak takový popud byl, když jsem podobně dělala světce pro nadaci pro nevidomé,“ vypráví Haldová.

Výstavu může veřejnost navštívit jen v rámci organizované prohlídky. Senátorka Václava Domšová ale dodává: „Pokud by někdo chtěl individuálně přijít, tak buď musí být jako organizovaná prohlídka Senátu, nebo prostřednictvím mne. Pokud mi zavolá a domluvíme se, zájemce tam dovedu.“

Výstava umění z Rychnovska není v horní komoře Parlamentu ČR ani první, ani poslední. Na podzim se chystá výstava grafik a obrazů člena umělecké skupiny Gamma, dobrušského výtvarníka Josefa Benedikta.

Jarmila Haldová zde již vystavovala v roce 2004. Dvakrát se zde také představila vamberská Krajkářská škola, naposledy loni v květnu. V rámci loňského kulturního léta vystoupil ve Valdštejnské zahradě i rychnovský pěvecký sbor Carmina s pořadem Zahrajte mi dokola aneb Jak veselo umí býti pod Orlickými horami.

Pavel Bednář