Letos poprvé nejsou soutěžní práce ani na VHS. Tři roky chybí klasický film.

 

V závěru prázdnin posuzovala předvýběrová komise dvaadevadesát zaslaných prací. „Postoupilo jich čtyřiapadesát. Jejich počet je samozřejmě závislý na délce jednotlivých snímků. Ta činí většinou deset až patnáct minut,“ informoval dále Tydlitát. Pokračoval, že loni na porotu čekalo v soutěži sedmdesát snímků a bylo to příliš. „Vyhověli jsme tedy naléhání poroty a projekce zkrátili o hodinu a půl. Proto jsme do samotné soutěže vměstnali méně filmů,“ vysvětlil Tydlitát.

Tradičně se festivalu neúčastní pouze čeští autoři, ale i filmaři ze Slovenské republiky, Slovinska, Polska, Spolkové republiky Německo a Itálie. „Měli jsme obavy, zda účast nebude nižší, protože zároveň s naším festivalem se koná na Slovensku další prestižní soutěž filmařů, a to Unica,“ pokračoval Tydlitát. Dodal však, že zmíněná přehlídka neměla na rychnovský festival žádný vliv. Dokonce někteří autoři přijedou do Rychnova až v sobotu, protože hodlají stihnout oba festivaly.

„Letos poprvé jsme už nedostali žádný snímek na VHS. A dobré tři roky jsme neměli v soutěži klasický osmičkový či šestnáctkový film. Pokud by se však v dalších ročnících chtěli soutěžící k těmto materiálům vrátit, promítací techniku stále máme,“ dodal Tydlitát.

Kolekce pro veřejnost a také obě školní projekce se vybíraly ve třech variantách s přihlédnutím na věk diváka.

 

Co se do tištěného vydání nevešlo:

 

Účastníci devětačtyřicátého ročníku tradiční Rychnovské osmičky letos přivezli své práce pouze na DVD, DVD-R nebo na mini DVD.

„Právě pro posledně jmenované médium nám scházelo profesionální odpovídající zařízení. Půjčili jsme si ho zHradce Králové. Loni jsme už samozřejmě vsoutěži měli snímky na miniDVD, ale letos jich přibylo,“ sdělil Jan Tydlitát.

Jeden znejstarších festivalů amatérských filmařů se přes moderní dobu a moderní techniku, nebrání soutěžním dílům na klasických osmičkových či šestnáctkových filmech. „Dokonce jako jediní vrepublice máme odpovídající promítací zařízení, díky němuž lze filmy přenášet na klasické velké plátno,“ vysvětlil Tydlitát.