"Po dobu slavností bude mimořádně v sobotu otevřen i zámek s galerií a expozicí, vstupné je dobrovolné. Při vstupu do areálu dostanete náramek opravňující vás k courání ven a zas dovnitř," zvou organizátoři.

Vše vypukne v 11 hodin slavnostním zahájením u zámku. A hned poté se Kvasinami a Solnicí vydá historický průvod, který je tradičně atraktivní podívanou.

I na pátém jubilejním ročníku akce se můžete těšit na zuřivou bitvu. "Snažíme se bitevními ukázkami přibližovat místní historii," říká Vilém Janeček ze Skupiny historického šermu Foltest, která akci pořádá.

Sjíždějí se na ni stovky účastníků z Česka i ze Slovenska.

Ze zásahu hasičů v Pohoří.
Střecha byla pryč a dolů padala prkna. V Pohoří řádila silná bouře

"Letos se bude pokračovat v příběhu z minulého ročníku, kdy spolu Půta z Častolovic s Janem z Rychnova stáli bok po boku a porazili loupeživého lapku. Po vyvrcholení loňské akce se ale vše změnilo a bývalí přátelé se tentokrát postaví proti sobě," doplňuje autorka scénáře Dominika Janečková.

Lákat sem však bude i šermířský turnaj o ceny, středověká kapela Bohemian Bards, ukázka sokolnictví, skvělé orientální tanečnice skupiny Sahar s moderními i folklórními tanci, metalová kapela Metanoon, ohňová show s koňmi skupiny Black Unicorn a také akrobatická ohňová show skupiny Novus Origo. Novinkou bude vystoupení tanečnic Srdcové eso a fakíra Dragona, který kromě fakírství předvede i fakírskou ohňovou show. Součástí ohnivé gala show bude In Taberna. Dále uvidíte ukázku práva útrpného, šermířské vystoupení a samozřejmostí bude dobové tržiště, atrakce pro děti a chutné občerstvení.