První písničce ovšem bude předcházet průvod družiny sv. Václava, který osobně zahájí letošní slavnosti. Sobota je tradičně a neodmyslitelně spjata s jarmarkem historických řemesel. Také letos dorazí do Dobrušky přátelé z partnerských měst v Holandsku, Polsku a Maďarsku, aby nabídli své národní voňavé speciality, které jdou vzápětí po otevření stánků doslova na dračku. Holandské sýry, polská polévka žurek nebo víno z badačoňských vinic a tamní klobásy či jitrnice mizí okamžitě z pultů.

Ve 13 hodin obsadí podium Bigbanďata z Týniště nad Orlicí a pak bude následovat jedna kapela za druhou až do pozdních večerních hodin. Na své si přijdou příznivci všech žánrů. Stačí zmínit poslední dvě formace – Legendy se vrací a Status Quo revival.

Hudební část Svatováclavských slavností uzavře závěrečný koncert 11. ročníku Festivalu F. L. Věka v kostele sv. Václava, nazvaný Mozart z Dobrušky Augustin Šenkýř, který se uskuteční v neděli 26. září v 17 hodin.

Nedílnou součástí tohoto pestrého víkendu jsou vždy výstavy. Jen namátkou pozvěme třeba na výstavu stavebnice Lego, obrazů Věra Jičínská/doma v Dobrušce, patchworku Hrátky z látky, přání k 700 letům města Kdo nám všechno přál nebo Československé legie ve Francii.

A specialita na závěr: Ožije také historická kovárna, kde v režii kováře Ondřeje Požára proběhne v pátek večerní kování a odlévání a během soboty svatováclavské kování a odlévání.