Podobně jako další výrobky například z pekárny, brašnářství, sodovkárny ad. nesou od loňského roku značku Originální produkt Orlických hor. O tu se letos mohou ucházet další zájemci.

Pokus se vyplatil

Pod rukama klientů dílen Kopeček přibývá druhů výrobků. Novinkou jsou mísy, džbány, od března zde koše začne plést slabozraký košíkář. O vznik značky se zaloužila Místní akční skupina Pohoda venkova. Její předseda Luboš Řehák, starosta Valu u Dobrušky, je po roce spokojen. Počáteční obavy, jestli budou mít lidé zájem o výrobky, ale především sami výrobci o značku, loňský rok vyvrátil.

„Zvažovali jsme, jestli do projektu vůbec jít, i když jsme byli už pátým regionem, po Krkonoších, Šumavě, Beskydech a Moravském Krasu. Ukázalo se, že značka je pro výrobce výhodná a o produkty mají lidé zajem,“ je Řehák spokojený.

Novinky

Propracovaný v Orlických horách zatím nemají systém společné nabídy produktů, nějaká prodejní místa. To Řehák považuje za jeden z úkolů pro letošní rok. A také chce využít inspiraci. „Na Šumavě začali certifikovat i služby. Dovedu si certifikát představit třeba na ubytovací služby i další činnost, která souvisí s cestovním ruchem,“ nastínil plány Řehák.

V chráněných dílnách na Kopečku v Neratově se výroba letos rozrůstá. „Přidali jsem keramiku točenou na kruhu. Děláme hrnky, misky různých velikostí, konvice, celé čajové soupravy, velké džbány, zvonečky. Malujeme plátěné tašky, pleteme ponožky,“ představila jen část produkce zástupkyně vedoucího dílny Jana Barillová. V Kopečku pracuje v současnoti deset lidí. „Potřebovali bychom novou pec a dooporavit druhou polovinu domu. Dílny chceme rozšířit, protože se nám hlásí noví lidé,“ dodala Barillová k plánům.

Šance pro další

Certifikační komise se letos opět sejde, šanci požádat o udělení značky tudíž mají další zájemci. Přihlásit se mohou u Luboše Řeháka, žádost lze stáhnout na: www.pohoda.venkova.cz.