„Přivezli jsme kůzlátka, pozvali jsme spoustu řemeslníků. Malovaly se kraslice, pletly pomlázky, pekly tradiční jidáše a spousta dalšího. Hlavně jsme pro návštěvníky přichystali program v zámku. V sobotu byla dvakrát pohádková prohlídka pro děti, pro které máme i Bubákov, a také mohly soutěžit. Když nasbíraly určitý počet razítek, dostaly odměnu,“ přiblížila kastelánka zámku Kateřina Nováčková.

Desítky akcí

Během celé započaté sezony se veřejnost rozhodně má v Potštejně nač těšit. „Už to není o tom, že turisté chtějí chodit na normální prohlídky, vyžadují je spíš prožitkové. Dosud jsme měli úspěšnou strašidelnou expozici Bubákov, ale zjistili jsme, že pro děti do pěti let je to nepřijatelná věc, hodně se bály.
Proto máme novou malou hernu Pohádkov s krásnými postavami, které děti poznají tak, jak to nikdy nezažijí,“ představila novinku Nováčková a pokračovala: „Budeme dělat noční prohlídky s jemně lechtivým nádechem, aby mladí i starší místo toho, aby šli do kina, zavítali na zámek. V noci to tu má úplně jinou atmosféru.“

Na zámku se často pořádají různé akce, letos je připraveno asi třicet nových. „Tou nejbližší bude 28. května kulinářské odpoledne pro všechny, kteří milují jídlo. Vloni to bylo velmi úspěšné. Největší akcí ovšem budou 25. června zámecké slavnosti, od rána tu bude spousta pohádkových postav, i těch historických z Potštejna. Minulý rok přišly asi čtyři tisíce návštěvníků, program je tu na celý den. Dále u nás bude v září vinařský den, slet hasičů nebo pátý ročník loutkového festivalu Matěje Kopeckého v červenci,“ láká již dopředu kastelánka.

Zůstávají dostupní

Pozitivní informací pro turisty je skutečnost, že ceník zůstal na potštejnském zámku beze změn. „Myslím, že ekonomická situace teď není taková, aby lidé investovali do zámků, to se raději půjdou projít do parku. Takže návštěvníky se snažíme nalákat i na to, že zůstáváme cenově dostupní,“ řekla Nováčková.

V Potštejně je však turisticky dominantnější zřícenina hradu, i letos proto lze v porovnání se zámkem očekávat pomyslný „boj“ o návštěvníky. „Na hradě se nepořádají žádné programy. O zámku skoro nikdo neví, ale právě akcemi se snažíme zvýraznit se. Naším úkolem je dělat větší propagaci. Lidé z okolí se vracejí, na hrad jezdí, ale proto, že má větší historii. V Potštejně je známý, nicméně zatímco u ostatních zámků návštěvnost klesá, u nás je trend stoupající, a to mi dělá radost,“ doplnila Kateřina Nováčková.