VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběhy zkropilo pivo Rampušák

Dobruška – Novou knihu Příběhy ze starých listin pokřtil vedoucí zdejšího Vlastivědného muzea Jiří Mach. Nezapřel svoji profesi, stejně jako v předcházejících publikacích se opět věnuje historii regionu.

2.12.2009
SDÍLEJ:

Dobruška - ilustrační foto.Foto: Pavel Bednář

„Historii nevnímám pouze jako přehled dat a významných událostí,“ říká ke své knize autor. „Příběhy mnohdy téměř zapomenutých lidí, které se objevují ve starých kronikách a dalších dokumentech, pomáhají vytvářet obraz života našich předků. Tyto příběhy jsem se snažil převyprávět a zasadit do dobového kontextu, zároveň je prokládám původními citacemi, snad se mi tak podařilo vystihnout atmosféru nejen příběhu, ale také doby, do které je zasazen,“ popsal Mach příběhy, které vycházely v minulosti nejprve v Rychnovském deníku.
Knihu, kterou vydal OFTIS Ústí nad Orlicí, doprovodila ilustracemi výtvarnice Jarmila Haldová, jejíž obrázky nezapírají inspiraci lidovou tvorbou, ponechávají si její kouzlo a poezii. „Kdyby Jarmila ilustrovala telefonní seznam, museli by vytisknout další, jak by šel na odbyt,“ oceňuje její práci Jiří Mach. Oficiální a neosobní přístup se naštěstí nekonal. Hlavní slovo měl vřelý vztah Jiřího Macha k historii a k lidem, kteří ji vytvářeli, s pohledem do historie byl spjat i samotný křest.
Roku 1320 bylo dobrušským měšťanům potvrzeno právo várečné, starosta Petr Tojnar pokřtil Příběhy ze starých listin dobrušským Rampušákem, pro knihu o historii určitě dobrá volba. Originální tečku za celým večerem udělal sám autor, chleby se sádlem a škvarky vlastnoručně nakrájenými a vyškvařenými byly nečekaným překvapením.

(da)

2.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

NOVÝ DOPRAVNÍ TERMINÁL postaví hned vedle vlakového nádraží. Co bude se stávajícím nevyhovujícím autobusovým nádražím, které stojí jen o pár metrů vedle je zatím ve hvězdách.

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Březhradští se odvolali proti nebezpečné čističce

Hradec Králové - Spolek Zdravý a bezpečný Březhrad se odvolal proti povolení k provozu chemické čistírny odpadních vod v areálu bývalé březhradské Salmy.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Rybám uškodili predátoři a tuhá zima. Bude jich méně

Královéhradecko - Rybníky postupně vydávají svá šupinatá bohatství. Výlovy jsou v plném proudu a rybáři postupně hodnotí výsledky. Na ty závěrečné je ještě brzy, ale už teď je zřejmé, že se někde na celkovém množství ryb podepsala tuhá zima. Škodili také predátoři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení