Důkazem je každoroční série koncertů konaných v rámci cyklu Opočno hudební. Na pátek připravila Opočenská beseda, která je organizátorem cyklu, skutečnou lahůdku, vystoupí zde „odborníci na slovo vzatí“.

Violoncellista Petr Nouzovský, který v současné době studuje na Královské konzervatoři v Madridu, patří k našim nejuznávanějším hudebníkům. Díky vítězství v soutěži New Master on Tour 2007 absolvoval sólové koncerty v celé řadě zemí, je zván na nejprestižnější světové festivaly.

Klavírista Adam Skoumal pokračoval po absolvování Akademie múzických umění v Praze studiem na prestižních školách v USA. Na svém kontě má celou řadu úspěchů, mezi nejvýznamnější patří 1. cena na Soutěži českých konzervatoří, titul laureáta na Mezinárodní soutěži Pražského jara, stejný titul obdržel i na mezinárodních soutěžích v Itálii, Portugalsku a v USA.

Jak je možné, že poměrně malé Opočno dokáže získat takové hudebníky? „Skoro jsem tomu nevěřil, ale povedlo se. Myslím, že důležitá je dlouholetá tradice. Opočenský cyklus má mezi hudebníky dobré jméno, zatím se nám daří získávat skutečně výborné interprety. Páteční koncert, na němž po úvodním Bachovi zazní díla českých i světových autorů 19. a 20. století, začne v 19.30 hodin v zámecké obrazárně, pro všechny milovníky hudby to bude určitě překrásný zážitek,“ slibuje předseda Opočenské besedy Ivo Kašpar.

(dm)