Svitavsko - Ožijí tradice první republiky

Lubná – Druhý ročník Lubenské šťopičky se uskuteční v sobotu. Kromě ochutnávky destilátů mohou návštěvníci vidět technologii výroby. Připraven je kulturní program a soutěž nejlepších destilátů. Jejich kvalitu anonymně ohodnotí akreditovaná degustátorka. Začátek je v 10 hodin u Pálenice. Pokračovat se bude ve 14 hodin na Skalce.

Moravská Třebová – Oslavy 75. výročí vojenského školství v Moravské Třebové se konají v sobotu od 10 hodin na náměstí T. G. Masaryka. Lidé se mohou těšit na koncert Posádkové hudby a Hradní stráže. Dojde i na žehnání bojového praporu a vystoupení legionářů, alpínů z Oderza v Itálii. Za příznivého počasí se uskuteční také přelet vrtulníků a letounů nad městem. Nebude chybět ani exhibiční vystoupení Čestné stráže AČR nebo statické ukázky vojenské techniky. Do 14 hodin se otevřou dveře areálu Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové všem zájemcům o prohlídku.

Litomyšl – Na putování za tradicemi 1. republiky se podruhé vydají lidé z Litomyšlska. U příležitosti Dne české státnosti se pokusí připomenout některé nezanedbatelné tradice, které naše dny spojují s roky 1918-1938. Vznik a rozvoj automobilismu připomene „Jízda za TGM“. Předválečná vozidla pojedou v 10 hodin ze Smetanova náměstí k pomníku prvního československého prezidenta na vlčkovské návsi. Tradici a sílu českého selského stavu budou reprezentovat parádní koňská spřežení. Ještě prvorepublikové zvyklosti aristokratického způsobu života, které ovlivnily jezdectví celého 20. století, připomene lovecká jízda. Zazní také hudba spojená s lidovými tancovačkami a českou hospodou i se vznikem trampingu ve 20. a 30. letech. Program ve Vlčkově potrvá od 10 do 15 hodin.

Koclířov - První regionální evropský kongres Světového apoštolátu Fatimy se uskuteční v Koclířově. V sobotu 25. září začne hlavní program ve 13 hodin modlitbou tajemství Růžence Světla a zasvěcením stavů. Následovat bude národní konference. V 16.15 hodin proběhne Modlitba za Evropu a v 17 hodin slavná koncelebrovaná mše svatá. Hlavní celebrant a kazatel bude arcibiskup pražský a primas český Mons. Dominik Duka OP. Přítomni budou také hosté kongresu Kardinál Stanislaw Dziwisz, arcibiskup krakowský (Polsko); Mons. Miguel Delgado Galindo (Vatikán); biskup Tomáš Galis, sídelní biskup žilinský (Slovensko), biskup Diego Bona (Itálie), arcibiskup Tadeusz Kondrusziewicz (Minsk, Bělorusko), rektor poutního místa ve Fatimě Mons. Virgílio Antunes (Portugalsko) a další kněží. Více o akci naleznete ZDE.

Svojanov – V sobotu 25. září od 13 hodin se koná na hradě Svojanov akce s názvem Tradiční řemesla a jídla.
Na hradním nádvoří bude probíhat ochutnávka vítězných výrobků soutěže „Regionální potravina Pardubického kraje 2010“. Zastoupeny budou mléčné, pekařské, cukrářské i mléčné výrobky a nápoje. Během odpoledne vystoupí Sbor paní a dívek z Litomyšle. V jedinečném prostředí hradu za doprovodu kulturního vystoupení návštěvníci ochutnají výjimečné pokrmy.
Akci pořádají Městys Svojanov a správa hradu Svojanov. Vzhledem ke státnímu svátku a s ním souvisejícím prodlouženém volnu bude hrad k prohlídkám otevřen nejen v sobotu a neděli, ale samozřejmě i o státním svátku 28. září a výjimečně také v pondělí 27. září.

Orlickoústecko - Čuníka zabijí před zraky diváků

Řetová – Obecní úřad v Řetové pořádá na hřišti u tělocvičny v sobotu „Posvícenskou zabijačku“. Úderem deváté hodiny je připravena ukázka zabití čuníka a celé zabijačky včetně výroby chutných specialit. Od 12 hodin začíná bohatý program. Vystoupí mažoretky, gymnastky, karatisté, bavič a imitátor Václav Faltus, připraven je seskok parašutistů, prohlídka techniky záchranného sboru a tuningů, modely letadel a automobilů. Závěrem v 16 hodin vystoupí hudební skupina Ponny Expres. Samozřejmostí je prodej veškerých dobrot ze zabijačky, pravé domácí posvícenské koláčky a hudební produkce po celý den, stejně jako bohaté občerstvení.

Ústí nad Orlicí – Střední odborná škola automobilní a Střední odborné učiliště automobilní s podporou sponzorů zvou na tradiční, již 12. ročník Ústeckého autosalonu, který se bude konat v sobotu od 9 do 17 hodin v areálu dílen školy. K vidění bude přes šedesát vozidel, motocykly, autobusy a nákladní vozy, traktory, zvedací a stavební technika. Zájemce o historii potěší výstava historických automobilů a motocyklů. Letos je zaměřena na značky ČZ, Tatra a na tzv. youngtimery. Pro fandy motoristického sportu bude připravena výstava sportovních strojů. Součástí akce bude motoshow Mirka Lisého a vystoupení motokaskadérů v globu smrti.

Chrudimsko - Řemesla mají svůj den D v Proseči

Proseč - V neděli se na náměstí v Proseči koná 3. ročník Dne řemesel. Akce proběhne od 10 do 16 hodin v prostorách prosečského muzea jako den otevřených dveří. Jako obvykle budou k zhlédnutí výrobky a ukázky práce mnoha řemeslníků převážně z Proseče a okolí. Součástí Dne řemesel bude vystoupení pěveckého sboru Duha a představí se také Dechový orchestr ZUŠ Skuteč.

Nasavrky - Druhé Městské slavnosti se konají tuto sobotu. Začátek je v 10.30 a hlavní program od 14 hodin. Těšit se můžete na loutkové divadlo, břišní tanečnici, kejklíře, seskok parašutistů, šermířské souboje, vystoupení ZUŠ, ohňostroj. Muziku obstarají Táborští Pouličníci a skupina ABBA Revival.

Hlinsko – V Orlovně je v neděli v 15 hodin připravena muzikálová podoba slavného Večerníčku Bob a Bobek – Králíci z klobouku. Můžete se těšit na veselé příhody dvou králíků z klobouku kouzelníka Pokustona doplněné o spoustu písniček, které vytvořili hudební skladatel Petr Skoumal a textař a básník Pavel Šrut.

Nasavrky - Tradiční výstavu hub a ovoce můžete navštívit v budově Správy CHKO Železné hory v Nasavrkách 25. a 26. září vždy od 9 do 16 hodin.

Více informací o akcích na Chrudimsku naleznete ZDE.

Pardubicko - Den železnice nabídne virtuální projížďky

Pardubice – V sobotu se uskuteční oslavy Dne železnice v Pardubicích. Připraveny jsou tradiční prohlídky pracoviště řízení provozu i výstava modelů a kolejišť. Letošní novinkou bude možnost virtuální projížďky okolím Pardubic na simulátoru. Rodiny s dětmi přivítají jízdy historického motoráčku do Pardubic – Rosic nad Labem, která je spojena s prohlídkou železničního muzea. První vlak odjíždí z pardubického hlavního nádraží v 10 hodin.

Pardubice – V sobotu končí již 21. mezinárodní festival akademických sborů. Výsledky mezinárodní soutěže „Grand Prix – IFAS 2010“ byly vyhlášeny v aule pardubické univerzity. V 19.30 hodin se pak posluchači mohou těšit na závěrečný Galakoncert národů ve foyeru ČSOB Pojišťovny.

Královehradecko - Za každé narozené dítě jeden strom

Chlumec nad Cidlinou – Obnovit dávnou tradici chtějí v sobotu 25. září v Chlumci nad Cidlinou. Akce nese název „Obnovení dekretu osvíceného panovníka císaře Josefa II. – sázení stromů otci – za každé narozené dítě ve městě jeden strom.“ Ve čtyři hodiny odpoledne se rodiny s novými přírůstky po vítání občánků přesunou do ulice V Lipkách, kde tatínkové zasadí 25 lip srdčitých. Ve městě se narodí asi sedmdesát dětí ročně. Radnice již má vytipovaných několik cest, kolem kterých by se daly stromy vysázet.

Blešno – Houby, výrobky a ruční práce budou k vidění o tomto víkendu v hostinci U Janků v Blešně. Již sedmý ročník výstavy začíná v sobotu od dvou do pěti hodin odpoledne a v neděli od deseti do čtyř. Svými výpěstky a výrobky se může přijít pochlubit každý. Jejich příjem se koná v pátek od 12 do 16 hodin ve stejném zařízení, kde bude výstava.

Roudnice – Všichni příznivci cykloturistiky jsou zváni na již sedmou podzimní projížďku Uranickou brázdou. Startuje se v jednu a ve dvě hodiny u budovy Obecního úřadu v Roudnici. Trasy jsou dlouhé deset a třicet kilometrů a na závěr je připraveno posezení na fotbalovém hřišti v Syrovátce.

Chlumec nad Cidlinou – Všichni, kdo rádi chodí nebo chodili do chlumeckého Klubíčka, jsou v neděli od dvou hodin odpoledne zváni na Klubíčkiádu do domu dětí a mládeže – nové budovy Občanského centra. Na programu jsou soutěže, výtvarná a keramická dílna, výstava fotografií, malování na obličej i občerstvení.

Rychnovsko - K povyražení zve svatý Václav i posvícení

Dobruška – Na náměstí F. L. Věka se od pátku do neděle pobavíte na Svatováclavských slavnostech. V pátek vás například čeká otevření zrekonstruovaného Šubertova náměstí, průvod družiny sv. Václava od sokolovny, fanfáry z radnice, rock Laura a její tygři nebo pop Erorri. V sobotu se mimo jiné můžete těšit na jarmark historických řemesel, vystoupení šermířů Svobodní žoldnéři a jejich hostů v Archlebových sadech, dechovku Pernštejnka, swing Art Jazz Band, pop-rock Street 69, rock Jimi Hendrix Forever a další. V neděli je na programu slavnostní mše v kostele sv. Václava, promenádní koncert Big Band Letohrad, Jiří Stivín a Václav Uhlíř - Odrazy a doteky v kostele sv. Václava.

Osečnice – Na tradiční Osečnické posvícení, které bude probíhat od pátku do pondělí, se můžete těšit v osečnické hospodě. Otevřeno bude vždy od 11 hodin dopoledne. Sobotní večer bude od 20 hodin pokračovat taneční zábavou. Posvícení uzavře pondělní večer tradiční zlatou hodinkou s tombolou, taktéž od 20 hodin. Po oba večery hraje hudba COMBI. Od čtvrtka v celém průběhu posvícení budou před hospodou pouťové atrakce pro děti. Přijďte se pobavit a ochutnat některou z posvícenských dobrot.

Náchodsko - Panstvo v dobových kostýmech si opět vyšlápne na Hvězdu

Police nad Metují - Garden party - 20. ročník dobového recesistického setkání se v sobotu ve 14 hodin sejde na polickém náměstí u kašny. Zúčastnit se jí mohou všichni, kteří dorazí v oblečení z první poloviny 20. století. Ostatní mohou jen postávat kolem a sledovat korzující panstvo. To se později vydá průvodem na chatu Hvězda, kde se bude za doprovodu dobových melodií radovat až do ranních hodin. Pravidelně na programu bývá také dražba, která jistě nebude účastníkům upřena ani letos. Vydejte se tedy do časů, kdy ženy byly skutečnými dámami a muži gentlemany.

Stárkov – Město Stárkov pořádá tuto sobotu již 33. ročník turistického pochodu Katovská třicítka. Průběžný start pochodu je od 7.30 do 9 hodin v prvním poschodí radnice ve Stárkově. Připraveny jsou trasy pro pěší, pro cyklisty a pro jezdce na koních. V cíli pochodu v táboře Pod Vysákem poběží doprovodný program. Po 13. hodině dorazí historická vozidla, v 15 hodin proběhne na náměstí rekonstrukce bitvy z 2. světové války. Večer ve 20 hodin se uskuteční Posvícenská taneční zábava se skupinou Kat Band. Po celé odpoledne je připravena ochutnávka polských jídel a vepřové hody.

Broumov – Tradiční Svatováclavský jarmark se koná v sobotu na Mírovém náměstí v Broumově. Kromě stánkového prodeje zazní promenádní koncert, vystoupí děti z MŠ, mažoretky, folklorní a pěvecké soubory či skupina historického šermu. V Muzeu bude otevřena výstava ke Dnům česko – polské křesťanské kultury.

Jičínsko - Gymnáziu je sto let, chystá velkolepé oslavy

Nová Paka – V sobotu packé gymnázium oslaví 100. výročí svého založení. Připraven je celodenní program plný zajímavých setkání, pořadů, happeningových akcí jako street dance na silnici, živé reklamy v ulicích města, vypouštění balonků. Od 12.30 do 13 hodin je před budovou školy naplánováno seřazení průvodu, který se vydá do města a svoji cestu zakončí zpěvem studentské hymny.

Vysoké Veselí – Základní organizace svazu chovatelů Vysoké Veselí pořádá tradiční podzimní prodejní výstavu králíků, drůbeže, holubů, exotů a akvarijních rybek. Koná se v sobotu a v neděli v chovatelském areálu ve Vysokém Veselí. Otevřeno je v sobotu od 8 do 17, v neděli o 8 do 11 hodin.

Libuň – Zveme vás na Libuňské pozdravení aneb Sedm statečných v sobotu od 9 do 17 hodin na faře v Libuni. Čtvrtý ročník lidového jarmarku nabídne představení šermířů z období gotiky, Kavánovu obrazovou galerii, vinuté perle, perníkářku, řezbáře, bižuterii, suchou vazbu, keramiku a další řemesla, chov ovcí a zpracování vlny – od ovečky po svetr, občerstvení, přednášku o obrazech a čarodějnictví, projížďku na koni. Od 17.30 hodin bude v kostele sv. Martina koncert k výročí narození libuňského rodáka Jana Horáka. Celodenní vstupné činí 20 korun.

Trutnovsko - KrkPec plná guláše. Který je nejlepší?

Pec pod Sněžkou - Soutěž o nejlépe uvařený guláš pod Sněžkou začíná v sobotu od 10 hodin na parkovišti u Kapličky. V doprovodném programu čtvrtého ročníku budou ukázky hasičské techniky a práce Horské služby, odpoledne vystoupí skupiny Evergreen Sicilan, Schelinger Revival a Deep Pyrole Revival, doprovodný program přehled záchranářské techniky.

Mladé Buky – Milovníci koní se sejdou v sobotu na 9. ročníku Hubertovy jízdy. Sraz je v 10 hodin na louce nad fotbalovým hřištěm.
Černý Důl – Muzeum podzemí Krkonoš bude slavnostně otevřeno v sobotu od 10 hodin. Sraz účastníků je před vchodem za budovou úřadu městyse. Součástí programu bude také vernisáž výstavy partnerských měst Kowary a Karpacz.

Trutnov - V rámci Dne železnice pořádá Klub železničních modelářů a Depo kolejových vozidel den otevřených dveří. V sobotu 25. září od 9 do 15 hodin v depu.