Poutní místo u zdejšího chrámu Panny Marie Nanebevzaté v Orlických horách bude v den státního svátku (čtvrtek) provoněné nejen podzimem a tlejícím listím, ale i vepřovými pochoutkami. Zdejší hospoda totiž pořádá pravou českou zabijačku a následné vepřové hody, ty vypuknou v pravé poledne.

Návštěvou koutu v pohraničí turisté získají nejen chuťové zážitky, mohou se projít či projet na kole zdejší přírodou, prohlédnout si perlu regionu, monumentální kostel se skleněnou střechou. Především tím však podpoří činnost zdejšího občanského sdružení Neratov, které se snaží do místa vrátit život, poskytuje zde chráněné bydlení a práci v chráněných dílnách hendikepovaným lidem.

Je rovněž možné objednat si tu exkurzi do dílen s ukázkami řemesel, odpoledne s modelováním z hlíny nebo malováním hrnečků, ale i arteterapii. Okolí Neratova je celoročně vhodné k turistice, dají se zde vypůjčit horská kola. „Pokud se někdo na nás obrátí, poptá se v hospodě, určitě ho odkážou a není problém si kolo na vyjížďku vypůjčit,“ potvrdila za sdružení Zdeňka Burešová. Rukodělnou tvorbu zdravotně postižených pracovníků chráněných dílen si mohou turisté nejen prohlédnout v místním obchodě, který bude ve svátek otevřen. Také neratovský chrám budou zájemci obdivovat nejen zvenku, jak Burešová doplnila, ve čtvrtek se pro veřejnost odemkne.

Výlet lze v tento sváteční den spojit i s návštěvou nové rozhledny, která se ve 14 hodin slavnostně otevře na Anenském vrchu. Cesta k rozhledně je pouze pro pěší, vede po červené turistické značce z parkovišť na Mezivrší či Panském Poli k pevnosti Hanička a dál opět po červené značce.