VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poláčkovo léto po roce opět trhne oponou

Rychnov na Kněžnou – Šest souborů profesionálních divadelních scén a rychnovští ochotníci budou ode dneška bavit publikum na XVII. ročníku festivalu Poláčkovo léto.

26.6.2010
SDÍLEJ:

Muzikál Chicago v podání Východočeského divadla PardubiceFoto: Archiv

Městské divadlo Most se představí třemi inscenacemi. Festival dnes večer zahajuje komedií Sluha dvou pánů: Hra o deseti obrazech napsaná v duchu komedie dell´arte je postavena na bláznivě komických situacích a peripetiích, jejichž hybatelem je drzý intrikán a mazaný sluha Truffaldino. A právě postava Truffaldina je příčinou toho, že Sluha dvou pánů patří k nejoblíbenějším dramatickým dílům Carla Goldoniho.

Paní ministrová: Satirická komedie vypráví o tom, co dokáže moc udělat s ambiciózními hlupáky. Chlap na zabití je původně francouzská komedie, v níž se profesionální zabiják stane obětí sebevraha, mostecký soubor ji nastudoval v české premiéře.

Těšínské divadlo Český Těšín oslovilo autorskou dvojici Petr Markov – Zdeněk Barták. Oba autoři převedli Drdův příběh Hrátky s čertem do muzikálové podoby.

Druhou „čertovskou“ hru Dalskabáty Hříšná ves aneb Zapomenutý čert, nestárnoucí veselohru opět podle námětu Jana Drdy uvede ochotnický soubor rychnovského Pelclova divadla.

Divadlo Šumperk přiváží na školní představení hru Mastičkář; ta reprezentuje velikonoční hry, které byly součástí církevních obřadů. Pro svou nevázanost byl Mastičkář později z chrámů vykázán na náměstí a díky tomu je považován za první pokus o divadlo v českém jazyce. Z veršované frašky se zachovaly jen dva zlomky. S nimi si „pohrála“ režisérka Hana Mikolášková.

Mastičkář je nejstarší český dramatický text, který pochází již ze 14. století. Dějištěm původně komické vsuvky v příběhu putování tří Marií k Ježíšovu hrobu je středověké tržiště, na kterém si rozloží svůj krám Mastičkář (nebo také mistr Severin) a jeho prostořeký sluha Rubín. Před publikem začnou vychvalovat své léčebné masti. Rubín pak přiláká ke krámku tři Marie – Pannu Marii, Máří Magdalenu a Marii, sestru Lazarovu, které shánějí masti k balzamování mrtvého Kristova těla. Aby své zboží prodal, neváhá Mastičkář použít metody, ke kterým někdy nemají daleko ani někteří dnešní obchodníci. Podaří se mu zboží prodat?…

Bigbeatový retromuzikál Hvězdy na vrbě šumperského divadla přenese na scénu atmosféru 60. let 20. století. V příběhu se střetává mládí plné ideálů s generací rodičů, kteří už na ideály rezignovali. Mládí, které má touhu dotknout se hvězd, naráží na „starce“, kteří už vědí, že by se o hvězdy mohli spálit…

Příběh začíná v tělocvičně, kde skupina středoškolaček nacvičuje vystoupení… Dospívající dívky plné života a touhy po svobodě se najednou musejí utkat s nesmyslnými pravidly, mezi něž patří např. zákaz vystupování v kalhotách nebo napodobování Marylin Monroe jakožto symbolu zkaženosti západního světa. Na jevišti se objeví živá kapela, která zahraje hity jako Pátá, Tak krásná, Dominik, Oliver Twist apod.

Slezské divadlo Opava uvede operetu Johanna Strausse ml. Vídeňská krev. Příběh se odehrává ve Vídni na počátku 19. století, v době konání kongresu národů. Hlavními hrdiny jsou záletník – hrabě a jeho žena, kterou podvádí se svou milenkou tanečnicí a přitom touží po dobrodružství s mladou dívkou – švadlenkou své ženy a partnerkou svého sluhy… Komedie se záměnou některých hlavních postav nabízí známé melodie, veseloherní náboj, komiku, bezstarostnou pohodu.

Jednu z nejúspěšnějších soudobých komedií proslulého amerického dramatika Neila Simona Zlatí chlapci (…Vstupte!) přiváží tradiční host Poláčkova léta Národní divadlo Brno. Dva zestárlé komiky svede po jedenácti letech dohromady nabídka natočit pro televizi jejich nejslavnější číslo. Dva zatrpklí tvrdohlavci tak začnou na jevišti rozehrávat množství komických situací, které nenechají bránice diváků chvíli v klidu. Inscenace představuje dva velké komiky hereckého souboru Mahenovy činohry Zdeňka Dvořáka, který v ní oslavil životní jubileum, a Bedřicha Výtiska, který mu skvěle sekunduje a nahrává.

Režie této hry se ujal vynikající slovenský herec a úspěšný režisér Emil Horváth ml., který je expertem na konverzační komedie. Diváci si ho mohou vybavit z legendárních televizních inscenací československých pondělků jako charismatickou hereckou osobnost, inteligentního hráče a rozeného divadelníka.

Chicago – to je moc, vražda, sex a dobrá hudba. Proslulý muzikál odehraje soubor Východočeského divadla Pardubice. Krimi muzikál se odehrává v roce 1929 v Chicagu v atmosféře jazzových rytmů. Neomezené možnosti města na břehu Michiganského jezera přilákají Roxie Hart, jež sní o kariéře na jevišti a chce být stejně slavná jako kabaretní hvězda Velma Kelly. Místo na žebříčku slávy se však obě setkají ve vězení, obviněny z úkladných vražd… Hru Chicago zpopularizoval stejnojmenný film z roku 2002, v němž v režii Roba Marshalla hrály hlavní postavy Catherina Zeta-Jones, Renée Zellweger a Richard Gere. Protagonisté se nebojí srovnání s hollywoodskými hvězdami a jsou přesvědčeni, že zážitku z divadelního představení s živou kapelou se nevyrovná žádný film. (zr)

DIVADLA

26. června – sobota v 19.30 hodin SLUHA DVOU PÁNŮ zámecká jízdárna
27. června – neděle v 17.00 hodin HRÁTKY S ČERTEM zámecká jízdárna
27. června – neděle ve 21.30 hodin DALSKABÁTY HŘÍŠNÁ VES aneb Zapomenutý čert
Představení na dvoře starého mlýna v Městské Habrové
28. června – pondělí v 10.00 hodin MASTIČKÁŘ zámecká jízdárna
28. června – pondělí v 19.30 hodin VÍDEŇSKÁ KREV zámecká jízdárna
29. června – úterý v 19.30 hodin HVĚZDY NA VRBĚ zámecká jízdárna
30. června – středa ve 21.30 hodin PANÍ MINISTROVÁ nádvoří pivovaru
1. července – čtvrtek v 19.30 hodin CHLAP NA ZABITÍ zámecká jízdárna
2. července – pátek a 3. července – sobota v 19.30 hodin ZLATÍ CHLAPCI (…VSTUPTE!) Zámecká jízdárna
4. července – neděle a 5. července – pondělí v 19.30 hodin CHICAGO zámecká jízdárna
6. července – úterý v 19.30 hodin Slavnostní zakončení koncertního turné a XVII. Poláčkova léta
VĚRA MARTINOVÁ&Jamie Marshall&P.R.S.T. zámecká jízdárna


KONCERTY

26. června – sobota v 16.30 hodin Zahajovací koncert XVII. Poláčkova léta MUŽ, KTERÝ SÁZEL STROMY
synagoga
28. června – pondělí v 16.30 hodin SARABANDA A VSACÁNEK synagoga
29. června – úterý v 16.30 hodin OBOROH a QUONAB QUARTETO synagoga
30. června – středa v 16.30 hodin KONCERT OPERNÍCH ÁRIÍ synagoga
30. června – středa v 19.30 hodin KONCERT OPERNÍCH ÁRIÍ Lovecký sál zámku v Kvasinách
1. července – v 16.30 hodin čtvrtek V RYTMU TANGA synagoga
1. července – čtvrtek v 19.30 hodin V RYTMU TANGA Lovecký sál zámku v Kvasinách
2. července – pátek v 16.30 hodin Sì dolce è ĺ tormento synagoga
3. července – sobota v 16.30 hodin Koncert RYCHNOVSKÉHO CHRÁMOVÉHO SBORU a hostů Děkanský kostel sv. Havla
5. července – pondělí v 16 hodin ŠOHAJI nádvoří pivovaru
6. července – úterý v 16.30 hodin Koncert skupiny ESTER POKLAD ŽIDOVSKÝCH PÍSNÍ synagoga

VÝSTAVY

18. června – 5. září VLASTA KAHOVCOVÁ – OBRÁZKY Z PODZÁMČÍ
vernisáž 18.června v 16 hodin
Orlická galerie TEXTILNÍ OBJEKTY EVY JANDÍKOVÉ
Otevřeno denně mimo pondělí
26.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení