Mikuláš s čertem a andělem chodí v jeho předvečer, někde si ale nechali strašení právě až na sobotní den.

Strach zavládl u mnoha dětí už v pátečních dopoledních hodinách. Čerti totiž řádili už ve školách. Například v Základní škole Masarykova čerti rozhodně nechyběli.
O to více se ale objevilo zlých i hodných pekelníků večer, ti řádili na ulicích hned po setmění.
Čertovské řádění odstartovalo hned po setmění také v zámeckém parku. Zde se našli ale také hodní čerti.

Děti tu plnily na stanovištích mnohé úkoly, na závěr nechyběla také nějaká ta dobrůtka. To ale není všechno, co měl Domov dětí a mládeže připravené.
Nechybělo tu totiž ani opravdové peklo, děti si tak mohly zvážit své hříchy na pekelné váze. Na závěr na ně čekali andělé a samozřejmě také svatý Mikuláš.
Řádění čertů ale pokračovalo také v sobotu.

Na svátek svatého Mikuláše totiž propuklo čertovské rojení také v Černém mlýně v Městské Habrové. Kromě mlynáře tu mohli příchozí vidět také pekelné hrátky. Nad vším ale vládl pevnou rukou Mikuláš.

Poctivého mlynáře tu čerti vyhodili z mlýna a zabydleli se v něm. Zlobivé děti tu čerti odnášeli do pekla, to bylo hned nedaleko.
Pekelníci si však našli čas také na zábavu, mastili spolu totiž mariáš. Všude plály ohně. Hodné děti dostaly za odměnu čertovský perníček. Čerti se rojili ze všech stran.
Na závěr byla pro příchozí připravena také ohňová show, tu si užily nejen děti ale také dospělí. Ohně se vznášely v rytmu hudby, ti nejmenší diváci se dali také do tancování.