Na začátku adventu tedy v Přepychách vyslyší podstatu tohoto ročního období a formou dobročinnosti přispějí k realizaci velkého plánu, jehož mottem je NADĚJE.

Pocta Paganinimu

Známý houslista se do obce pod Orlickými horami vrátí po roce. Vloni v září se jeho vystoupení setkalo s mimořádným ohlasem, a tak se znovu očekává „plný dům“, což potvrzuje i zájem o vstupenky. Hudební příznivci se mají na co těšit, neboť letošní adventní koncert Pavla Šporcla bude především poctou věhlasnému italskému houslistovi a skladateli Niccolo Paganinimu.

Ještě než se rozezní struny houslí, představí se hudebním příznivcům nadějný 14letý žák Základní umělecké školy v Pardubicích – varhaník Adam Suk, který před nedávnem zvítězil v Mezinárodní varhanní soutěž "Northern Ireland International Organ Competition 2019". Zahraje na varhany z dílny rychnovského varhanáře Amanda Hanische, postavené v roce 1872, jež se podařilo nákladně zrenovovat díky iniciativě vedení obce Přepychy v čele se starostkou Zdeňkou Seidelovou. Mnozí z dárců, kteří podpořili obnovu královského nástroje, jistě do přepyšského kostela přijdou i tentokrát.

Kouzelný kalendář nadějí pro těžce nemocné

Poté, co Pavel Šporcl dokončí poslední skladbu, přijde na řadu další slavnostní okamžik – žehnání Kouzelnému kalendáři, který vydala Věra Fina na podporu projektu Sad nadějí, cílícího na onkologické pacienty a pacienty v remisi.

Kalendář tvoří obrazy, jež formou výstavy Každý den je dar, putují Českou republikou. Je dvojjazyčný a autorka s ním míří i za hranice naší země: „Již putuje do Německa, Itálie,  Rakouska a jeden jsem s osobním věnováním poslala přes oceán Keanu Reevesovi. Snažíme se myšlenku Sadu nadějí co nejvíce rozšířit nejen v Čechách, neboť se na jeho realizaci shání nemalé finanční prostředky,“ uvedla autorka obrazů a iniciátorka projektu Věra Fina.

Zároveň doplnila, proč usiluje o vznik Sadu nadějí: „Ne každý má motivaci, dobré rodinné zázemí nebo sílu v těžké, život limitující nemoci. Viděla jsem na vlastní oči, jak vypadá, když chybí naděje. Nebo když se ztrácí… Naděje, ta je nejdůležitější, možná víc než pravda, která se týká onkologického onemocnění. I když je pravda sebekrutější, naděje se musí vyřknout. Já ji nabízím v hmatatelné podobě.“

Projektu udělil záštitu hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který bude spolu s dalšími významnými představiteli veřejného života v kostele sv. Prokopa v Přepychách osobně přítomen.

Dana Ehlová