VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pátý Věkův festival má sedm dílů

Rychnovsko - Do jubilejního pátého ročníku vstupuje v neděli 20. září významná celoregionální akce Mezinárodní hudební festival F. L. Věka, který názvem připomíná osobnost Františka Vladislava Heka (17691847), dobrušského rodáka, vlastence a hudebního skladatele, jemuž se dostalo lekcí i od Wolfganga Amadea Mozarta.

17.9.2015
SDÍLEJ:

Letošní ročník uzavře tenorista Štefan Margita (na snímku)Foto: Deník

Festival tedy letos slaví první jubileum a oslava bude trvat sedm týdnů, do nichž je rozložen program doslova nabitý špičkovými českými i zahraničními interprety klasické hudby. Stačí pečlivý pohled do programu a je jasné, že každý ze sedmi koncertů bude mít své NEJ.

Vždyť se posluchačům představí nejlepší český komorní orchestr, dále vítěz prestižní mezinárodní soutěže ve Vídni přirovnávané k tenisovému Wimbledonu nebo sólista věhlasných operních domů včetně Metropolitní opery v New Yorku.

Na jednom z koncertů bude také letos uvedena světová premiéra skladby soudobého autora, stejně jako již popáté převezme významná osobnost ze světa kultury, pocházející z východočeského regionu, Cenu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka to jsou jen některá z es, jež symbolicky vytáhl pro rok 2015 z rukávu umělecký ředitel a dramaturg festivalu Pavel Svoboda.

A konkrétněji? Sopranistka Kateřina Kněžíková, sólistka Národního divadla, se představí v repertoáru mistrů vrcholného baroka a to za doprovodu souboru Barocco sempre giovane. Asi nejlepší český komorní orchestr PKF Prague Philharmonia zahraje Symfonii D dur W. A. Mozarta a doprovodí Houslový koncert F. Mendelssohna Bartholdyho, kde se sólového partu ujme Jan Mráček vítěz prestižní mezinárodní soutěže ve Vídni. Komorní hudbu bude reprezentovat vynikající Bennewitzovo kvarteto a Smetanovo trio, sborové umění představí uskupení Martinů voices pod vedením Lukáše Vasilka, sbormistra Pražského filharmonického sboru. Ze zahraničních hostů vystoupí špičkový německý dirigent Reinhard Seehafer a italský houslista Alban Beikircher se svou ženou Verou, která zahraje na violu. Závěrečný koncert festivalu uvede slavného tenoristu Štefana Margitu, sólistu prestižních operních domů včetně Metropolitní opery v New Yorku.

Nedílnou součástí festivalu je již tradičně i doprovodný program. V Opočně se letos hudební příznivci setkají s PhDr. Petrem Koukalem, hlavním organologem Národního památkového ústavu. Koncert v Novém Městě nad Metují slovem provede Lukáš Hurník, publicista, skladatel a ředitel Českého rozhlasu 3 Vltava, jehož nová skladba zazní na tomto koncertě ve světové premiéře. Cena festivalu za přínos regionu v oblasti kultury bude udělena na koncertě v Husově sboru v Dobrušce.

Autobusová doprava na koncerty zdarma

Nabízená kvalita odrážející se ve vzrůstajícím zájmu o festival se stává velkým závazkem pro organizátory. Pro věrné příznivce proto opět letos nabízejí zdarma dopravu festivalovým autobusem na koncerty v Deštném a Novém Městě nad Metují a zajímavé novinky připravují i do let příštích.

Zatím jsme však teprve na začátku, a tak takřka v předvečer pátého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka dejme slovo mecenáši Pavlu Smutnému, prezidentu nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, jehož zásluhou se v roce 2014 tato přehlídka rozšířila do Deštného a který vyslovil velice výstižnou pozvánku k účasti: „Těšme se z krásné hudby a přejme festivalu povedený ročník!"

Zakladatel a umělecký vedoucí souboru Barocco sempre giovane říká: „Od dob F. L. Věka uplynulo již mnoho času, ale idea zůstává stále stejná…"

Smějící se orchestr doprovodí sólistku Národního divadla

Rychnovsko Až se 20. září v 17 hodin rozezní první tóny v kostele Máří Magdaleny v Deštném v Orlických horách a začne pátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka, JOSEF KREČMER (na snímku) bude takzvaně u toho. Je totiž zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru Barocco sempre giovane, který spolu se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou vystoupí na úvodním koncertu.

S Barocco sempre giovane přijíždíte na MHF F. L. Věka již potřetí. V čem vidíte přínos těchto, řekněme menších, festivalů?
Zakladatel festivalu, varhaník Pavel Svoboda, přišel s myšlenkou uspořádat v Dobrušce festival F. L. Věka již někdy v roce 2010. Nápad to byl výborný, to se ukázalo hned na zahajovacím koncertu 1. ročníku festivalu 25. září 2011 v kostele sv. Václava v Dobrušce s orchestrem Barocco sempre giovane a Václavem Hudečkem. Zájem publika o tento koncert byl tak obrovský, že byl kostel zaplněn do posledního místa, lidé postávali i venku. Dokonce jsme se obávali, zda unese tolik lidí zcela zaplněný kůr a ochozy. Tím vlastně odpovídám na vaši otázku přínos tohoto festivalu je zcela jednoznačný! Od dob F. L. Věka uplynulo již mnoho času, ale idea zůstává stále stejná šířit trvalé umělecké hodnoty, vzdělání a špičkové umění v místech, kde to není zcela běžné. Dnes už není dějištěm festivalu jen Dobruška. Festivalové koncerty se odehrávají také v Opočně, Novém Městě nad Metují a v Deštném v Orlických horách.

Na co zejména se mohou příznivci festivalu hned na prvním koncertě v Deštném, kde BSG vystoupí se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, těšit?
Na úžasnou hudbu Vivaldiho, Händela a Mozarta v podání krásné a krásně zpívající mladé ženy a členů Barocco sempre giovane (česky Baroko stále mladé).

Se sólistkou Národního divadla jste koncertovali poměrně nedávno v červnu v Pardubicích. Jak se s ní souboru spolupracuje?
Kateřina patří k špičkám ve svém oboru, na zkoušky i koncerty s ní se vždy všichni těšíme, spolupráce je to přínosná pro obě strany.

S jakou představou jste před více než deseti lety zakládal ze studentů Konzervatoře Pardubice BSG?
V roce 2004 jsem založil na konzervatoři Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé), malý komorní orchestr, složený z velmi nadaných a pro muziku zapálených studentů. Během krátké doby se rozvinula velmi pestrá koncertní a nahrávací činnost, zahraniční koncertní turné, vlastní abonentní cyklus koncertů, účinkování v rozhlase, televizi i na významných mezinárodních festivalech. Ze studentů se postupně stali špičkoví profesionálové a mnozí projevili přání v činnosti souboru pokračovat. Založil jsem tedy obecně prospěšnou společnost, která provozuje komorní soubor Barocco sempre giovane, pořádá koncerty a festivaly a podporuje mladé nadané umělce.

Co pro vás bylo důležité při výběru jednotlivých členů souboru?
První podmínkou je samozřejmě vysoká umělecká úroveň. Dnes jsou již všichni členové BSG absolventy vysokých hudebních škol u nás i v zahraničí, někteří se již prosadili i jako sólisté. Podstatnou roli však hrají i další věci: Od svého založení má soubor až na malé výjimky stále stejné obsazení. Za těch deset let jsme společně strávili mnoho času na zkouškách, koncertech a zájezdech, spolupráce to byla vždy příjemná a nekonfliktní. O BSG se říká, že je to „smějící se orchestr". Já považuji onu vzájemnou toleranci, stále dobrou náladu a nehasnoucí zápal pro muziku za stejně důležité jako vysokou profesionalitu všech hráčů.

Je právě hudba období baroka, které má soubor v názvu, vaší oblíbenou?
Ano, hudba barokních mistrů, především italských, položila základy k virtuóznímu ovládání smyčcových nástrojů. V té době také tyto nástroje vznikaly (Stradivari, Guarneri atd.) a jsou i pro současné houslaře často nedostižitelným vzorem. Skladby Vivaldiho, Corelliho, Locatelliho, Geminianiho i mnoha dalších méně známých italských barokních autorů tvoří od začátku základ repertoáru Barocco sempre giovane (odtud také název souboru). Náš repertoár se však během času rozšířil na všechna slohová období včetně hudby soudobé dokonce jsme premiérovali i několik skladeb současných autorů.

Soubor má za sebou stovky koncertů doma i v zahraničí. Kde všude jste hráli?
Z českých měst by bylo asi snadnější vyjmenovat, kde jsme nehráli. Absolvovali jsme několik turné po Španělsku, koncertovali jsme v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v Makedonii, Turecku, Polsku, na Slovensku, z významných hudebních festivalů např. Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Brno, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Festival Concentus Moraviae, MHF České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, Mladé pódium, Svátky hudby v Praze, Podblanický podzim, Theatrum Kuks, Čarovné tóny Macochy, Klášterní hudební slavnosti, Festival Mitte Europa, The Ohrid Summer Festival, Nitrianska hudobna jar, Le Quattro Stagioni, Kammermusik um halb acht Basel, Bach Istanbul'da, IMusicFest of George Lobkowicz a tak dále.

Jste ředitelem a dramaturgem mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro, který má úspěšně za sebou už 37. ročník. S jakou vizí jste přijal tento post?
Pořadatelství PHJ převzala naše obecně prospěšná společnost Barocco sempre giovane v roce 2013. Moje vize je, že krajské město s kulturní tradicí, jako jsou Pardubice, má mít významný mezinárodní hudební festival. V loňském roce jsme proto přijali členství v Asociaci hudebních festivalů ČR a Evropské asociaci hudebních festivalů EFA. Podobně jako MHF F. L. Věka se neomezujeme jen na území Pardubic, ale pořádáme i externí festivalové akce v koncertních sálech a památkových objektech okolních měst.

Můžete dát našemu festivalu návod na podobnou dlouhověkost?
Návod dát neumím, ale MHF F. L. Věka je již dnes tak úspěšný, že ani žádný návod nepotřebuje. Mohu jen popřát mnoho úspěchů i v dalších ročnících.

D. Ehlová

Autor: Redakce

17.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Cvikýř dorazil do božanovského okrsku jen pár chvil  před vypršením volebního času. Vhodil svůj hlas do volební urny  pak hned došlo n sčítání hlasů.
3

Svůj hlas vložil do obálky jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Fotbalová Fortuna národní liga: FC Hradec Králové - FK Baník Sokolov.
32

„Potřebujeme srdíčkáře," říká Havlíček. Ale kde je sehnat?

Vyhrálo ANO. Máme celkem jedenáct poslanců

Královéhradecko, Rychnovsko - ANO první ve všech okresech. V Královéhradeckém kraji drtivě zvítězilo hnutí ANO. Na úkor jeho nových poslanců i nováčků z České pirátské strany a SPD tratila v kraji ČSSD, TOP 09 i komunisté. Voliči v našem regionu opět patří svou volební účastí k nejaktivnějším v zemi.

Petrovičky sice nemají obchod, zato jsou tu dva obecní úřady

Královéhradecko, Jičínsko - Jedna z nejmenších obcí na Jičínsku - Petrovičky - má pouze 43 obyvatel, z nich je 36 voličů. Při prezidentských volbách už prý volební komise zasedne v novém obecním úřadě, který je před kolaudací. Stará miniaturní radnice zřejmě půjde k zemi.

Křovice slaví zisk titulu podzimního mistra

Rychnovsko - Okresní přebor IV. třídy: První polovina nejnižší okresní fotbalové soutěže vyvrcholila desátým kolem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT