„Do loga jsem vybrala panenku z počátku 20. století. Na svou dobu to byla velmi drahá a neobvyklá hračka,“ uvedla majitelka muzea Miroslava Pecháčková. Panenka je totiž 120 centimetrů vysoká. Hlava je vyrobena z porcelánu, tělo s klouby ze dřeva.

„Panenku si nechaly na zakázku vyrobit tři sestry, které se nikdy neprovdaly a prožily celý život společně v jedné domácnosti. Domnívám se, že panenka jim v podstatě nahrazovala dceru, kterou nikdy neměly,“ vysvětlovala Pecháčková. Do neobvyklé hračky musely na tehdejší dobu investovat velké peníze.
Samotná výroba hračky byla nákladná, sestry k ní navíc dokoupily bohatou výbavu. „Panenka má nejen kompletní garderobu včetně prádla, ale také spoustu doplňků. Ve velkém lodním kufru najdeme boty, klobouky i nádobí. Panenka měla dokonce vlastní kožešinu na krk, která byla tehdy velmi módní. Vyčinil ji profesionální kožešník jako pro normální zákaznici. Na tehdejší dobu to bylo opravdu velmi drahá záležitost,“ dodala Pecháčková.

Hračku vyrobil jeden z předních výrobců panenek, Němec Armand Marseill. „Byl to velmi vzdělaný člověk, mluvil několika jazyky. Jeho panenky se vyvážely ve velkém a byly ve světě opravdovým pojmem,“ uvedla Pecháčková.

(luc)