„Naše akce získala velkou podporu z Královéhradeckého kraje a Českých lesů. Na sobotních oslavách nechyběli ani zástupci zmiňovaného krajského úřadu a Jan Rousek a Jana Trejtnarová z Českých lesů. Samozřejmě přišli i zástupci obce a další významní hosté. Mezi nimi byl také biskup královéhradecké diecéze Dominik Duka, který vysvětil kapli v Červené Vodě,“ sdělila za pořadatele Jana Matyášová z Turistického informačního centra Orlického Záhoří.
Setkání se neslo v duchu mezinárodním, a dokonce i jednotlivá vystoupení bylo možné slyšet jak v češtině, tak němčině a polštině. „Za německou stranu nám s organizací pomáhal Alfred Wenzel. Také nedělní mše, jíž se mimo jiné zúčastnila i senátorka Václava Domšová, zněla hned ve třech jazycích. Tomáš Holub z královéhradecké diecéze ji sloužil pro německé rodáky v němčině. Wieszlaw Kalemba ji celebroval v češtině a otec Karol v polštině,“ uvedla Matyášová.

Na oslavách Lukáš Řehák prezentoval návštěvníkům výrobky značky Orlické hory – originální produkt.

„Víkendovou akcí jsme zahájili také celoroční výstavu věnovanou 385 letům od první písemné zmínky o Orlickém Záhoří, která je instalovaná v kostele svatého Jana Křtitele. O kulturní zpestření se staraly různé soubory. Vystoupení byla také mezinárodní, jelikož se tu prezentovali jak němečtí rodáci, tak umělci ze sousedního Polska a samozřejmě čeští vystupující,“ řekla Matyášová.