Knhy různého druhu přebývají, není málo. Staré dobré učebnice, které nenašly dědice. Naopak – zděděné knihovny, jež obsahují i tituly, které už máme, nebo je nečteme. Slušné detektivky, které nelze číst dokola. Knihy, které nás zklamaly a už se k nim nebudeme vracet, a chceme místo pro nové. Knihovny nejsou nafukovací.

Nejbližším řešením se jeví antikvariáty. „V žádném případě nevykupujeme vše, co nám lidé nabídnou,“ říká v této souvislosti spolumajitel hradeckého antikvariátu Na rynku Hynek Kaněra. „Řídíme se poptávkou našich zákazníků, takže dobré tituly samozřejmě vykoupíme, ale různou červenou knihovnu nebo dobovou politickou literaturu opravdu ne. Stejně tak knížky ve slovenštině.“

Knihy, které takzvaně zůstanou na ocet, můžou lidé nechat jednak v antikvariátech pod tabulkou „zdarma“ – neskončí ve sběru a někomu ještě udělají radost. Další variantou je obrátit se na nemocnice, domovy důchodců a dětské domovy, kde se „odložených“ knížek rádi ujmou – na nákup nových jim v rozpočtech zpravidla nezbývají peníze.

Jak zacházíte s přebývajícími knížkami vy? Děláte v rodině nebo s kamarády například burzy a bazary? Napište nám na e–mailovou adresu ivana.fricova@denik.cz.