Na výstavě k 750. výročí první zmínky o Rychnově nad Kněžnou nechybí vzácný meč, který byl roku 1892 nalezen na poli u Borovin v katastru Lipovky. Datován je kolem roku 700 před Kristem.

Na pergamenu

„První česky na pergamenu psanou originální listinou je artikule rychnovských kožešníků od císaře Ferdinanda I., sepsaná v Praze 28. února 1562. Také druhý, mladší dobový dokument je psaný česky. Jde o artikuli na pergamenu s pečetí v červeném vosku, tentokrát vydanou hrabětem Františkem Karlem Liebštejnským z Kolowrat cechu pekařskému, mlynářskému a perníkářskému v Rychnově 10. listopadu 1682,“ přiblížila dvě vzácné listiny průvodkyně Šárka Jará a současně připomněla i nejcennější exponát výstavy, kterým je vzácný meč typu Lipovka.

Zákaz focení

„Tento exponát je zakázáno fotit i natáčet pod pokutou padesát tisíc korun. Málokterý Rychnovák ví, že skutečně pochází z Lipovky,“ zdůraznila pracovnice muzea.

Jak doplnila, meč patří do sbírek Národního muzea v Praze a vešel do evropské literatury. Názvem meč typu Lipovka jsou označovány meče s anténovitou rukojetí z prostředí kultury popelnicových polí.

Součástí expozice jsou i další místnosti, věnované tentokrát 19. století proslulému bouřlivým rozvojem.

Výstavu si nenechal ujít ani rychnovský literární badatel Jiří Frýzek. Ten je autorem textové části nové publikace, kterou město vydává k 750. výročí první písemné zmínky. „Přišel jsem se nejen podívat na unikátní exponáty, ale i zkontrolovat některá historická fakta, která uvádím v knize,“ uvedl návštěvník muzea.