Koncert měl slavnostní podtext i díky dalším dvěma skutečnostem. Po první skladbě Franze Schuberta totiž umělecký ředitel festivalu Pavel Svoboda osobně uvedl Smyčcový kvartet č. 4 Luboše Sluky a popřál tomuto autorovi, opočenskému rodákovi a prvnímu nositeli Ceny MHF F.L.Věka vše nejlepší k jeho nedávným 85. narozeninám.
Brilantní výkon

Heroldovo kvarteto předvedlo v Opočně opravdu brilantní výkon. Na všech umělcích bylo vidět, jakou mají z hudby radost, z reakcí posluchačů se dalo vytušit, že ji navíc dokáží předat dál.

Dejme tedy první slovo právě Ivo Kašparovi, aby se podělil o své dojmy: „Chvílemi jsem měl pocit, že se kostelík snad trochu chvěje a nevím, jestli radostí nebo tím, že tady zní takováto nádherná muzika. Ale hlavně celá atmosféra – to je přesně to, o co my stále usilujeme! Aby to byl svátek. Zvlášť, když se všechno sejde jako dnes, venku je krásně a lze si o koncertu ještě popovídat. Dnes jsem opravdu dojat. Musel jsem si dávat zjevně pozor a nasadit brýle zvláště pevně, abych neslzel."

Hrát skladbu opočenského rodáka přímo v Opočně se jistě nestává každý den, a tak se nabízelo zeptat se prvního houslisty Heroldova kvarteta, zda hrají české autory, zvláště ty současné, s oblibou? „To je dobrá otázka. Ano hrajeme. Zrovna Luboš Sluka je náš nejoblíbenější autor, protože si myslíme, že z těch soudobých je nejkvalitnější, co se týče melodie a pochopení pro publikum. Mladí autoři, zdá se mi, zkoušejí různé techniky, ale zapomínají na to hlavní, aby se hudba líbila lidem a byla v ní melodie. Takže zrovna pana Sluku hrajeme nejraději," odpověděl Petr Zdvihal, který je také koncertním mistrem Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

A jak Petr Zdvihal hodnotí celý projekt MHF F.L.Věka? „Jsem nadšený. Hodně o festivalu vím, protože mám manželku z Dobrušky. Je varhanice a chodil k ní hrát i ředitel festivalu Pavel Svoboda. Jsme ohromně nadšeni, co tady dokázal. A především sehnat finance na takovýto projekt, zvláště při tak hvězdném obsazení koncertů je opravdu umění. To potvrdili i mí kolegové, kteří se až dnes seznámili s programem festivalu. Máte to tady opravdu úžasné, líbí se nám i prostředí Mariánského kostelíku v Opočně. 

Moc to chválíme," řekl téměř jedním dechem člen Heroldova kvarteta.

Světla v Mariánském kostelíku zhasla, poslední, kdo odcházel, byli čtyři hlavní protagonisté. V té chvíli už Pavel Svoboda s týmem organizátorů „ladil" detaily koncertu mezzosopranistky Dagmar Peckové s klavírním doprovodem Jaroslava Šarouna (Společenské centrum v Dobrušce – 14. října).

Přesto si udělal čas na krátké zhodnocení druhého dílu festivalu:  „Mám velkou radost, že se podařilo udržet rozšíření festivalu na Opočno a Nové Město nad Metují, přestože jsme přišli o koncert v kostelíku sv. Ducha za Dobruškou, který je úžasný svojí atmosférou a mám to tam moc rád. Řada koncertů přece jen nejde natahovat donekonečna.

Letos jsme tedy udělali výjimku a uspořádali koncert v Mariánském kostelíku v Opočně, který je také krásný, stejně jako jeho upravené okolí. Jsem rád, že se dnešní koncert vydařil. Atmosféra byla úžasná, lidé stáli a tleskali. Heroldovo kvarteto potvrdilo, že je špičkovým tělesem a já jsem spokojen, že vše opět klaplo."

Dana Ehlová