Na tom by nebylo nic zvláštního. Ale pokud to vše probíhá na louce, to už je jiná. Tuto novinku přinesla středeční Noc literatury v Opočně.
Skutečnost 
předčila představy

Opočno se této celostátní akce zúčastnilo poprvé, pořadatelé měli dvě velké obavy. Zda vyjde počasí a zda přijdou posluchači. Oboje dopadlo na výbornou. „Počasí nám přálo, ale posluchači, ti nás nadchli. Nejen že bylo u všech stolků plno, ale čtení úryvků z poměrně náročných knih je zaujalo. Během příprav jsme si představovali, že by se akce mohla stát milým a uvolněným setkáním lidí, kterým s námi a knihou bude hezky. Skutečnost byla ještě lepší než naše představy," neskrývá svou radost knihovnice Markéta Švandová.

Seznámení s knihami a četba byly hlavním smyslem Noci literatury. Vytvoření atmosféry bylo otázkou detailů, které pořadatelé nepodcenili. Výběr místa, s citem vybraný koutek pro účinkujícího. Louka, na niž se usazovali posluchači, kteří se už nevešli ke stolkům, A nejen posluchači dospělí. Mládež, děti, batolata v kočárcích. Jako by na všechny působila romantika místa, ti nejmenší neplakali, dokonce ani přítomní psi (sešli se asi čtyři) na sebe neštěkali. Závěrečné bubnování na africké djembee, které se prolínalo s volnou diskuzí, bylo dobře zvolenou tečkou.

Netradičně pojatá literární noc

Akce potěšila i starostku města Šárku Škrabalovou. „Vím, že v Noci literatury čtou často významné osobnosti, města si zvou i herce z divadel. Naši pořadatelé to pojali trochu jinak. Vše připravila dohromady knihovna, kulturní komise a informační centrum, sami se ujali četby a velmi mile mě překvapili přirozeným projevem přednesu. Radost, kterou si můžeme dávat navzájem, to je cesta, kterou chci podporovat. Velmi jim děkuji," ocenila přístup pořadatelů starostka Opočna.

Dana Marková