Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odhalí pomník Františku Kupkovi

Dobruška - Město Dobruška připravilo doprovodný program pro účastníky Mezinárodního sympozia František Kupka – Čech, Francouz, Evropan, pro občany kraje, města Dobrušky, Opočna a Jaroměře a pro další návštěvníky.

5.10.2008
SDÍLEJ:

Jedna z pozdních Kupkových fotografií.Foto: Repro: Kolokvium Fr. Kupka

Sympozium se koná 7. – 8. října 2008 v Hradci Králové pod záštitou francouzského velvyslance v ČR Charlese Friese, českého velvyslance ve Francii Pavla Fischera, ministra kultury ČR Václava Jehličky, hejtmana Královéhradeckého kraje Pavla Bradíka. Pořadateli jsou Královéhradecký kraj, Univerzita Hradec Králové a Francouzský institut v Praze.

„Příspěvky přednášejících jsou rozděleny do tří základních okruhů: František Kupka - jeho regionální kořeny a výtvarné počátky v Čechách a ve Vídni, František Kupka - tvůrčí pobyt ve Francii, František Kupka – Evropan. Na středu 8. října odpoledne je pro návštěvníky sympozia připraven alternativní program, který zahrnuje návštěvu Opočna, rodného města F. Kupky, a Dobrušky, kde strávil František Kupka své mládí,“ popsala program Vladimíra Svobodová za kulturní zařízení města.

Doplnila, že Dobruška, kde trávil František Kupka v letech 1872 – 1889 své mládí, je hrdá, že svou uměleckou dráhu odstartoval Kupka právě zde.
Proto bude v pondělí 6. října ve 14 hodin před budovou Základní školy Františka Kupky v Dobrušce slavnostně odhalen památník Františku Kupkovi, jehož autorem je akademický sochař a medailista Zdeněk Kolářský.

Bude zpřístupněna obnovená expozice prvotin Františka Kupky v prostorách historické renesanční radnice na náměstí F. L. Věka. Doplní ji další Kupkovy obrazy, které dosud nebyly součástí expozice a jsou majetkem Města Dobrušky.

Téměř celý měsíc říjen budou mít zájemci možnost navštívit výstavu František Kupka – Návraty, která bude instalována v lapidáriu Městského úřadu na náměstí F. L. Věka 11. Výstava přibližuje malířovo dětství a mládí v rodném kraji (v Opočně, Dobrušce a Jaroměři) před jeho odchodem do ciziny, i umělcovy návraty domů ve zralém věku po mnoha letech. Výstava vznikla z archiválií Vlastivědného muzea v Dobrušce, Městského muzea v Jaroměři a ze soukromého archivu architekta Vladimíra V. Jirouta.

„V prostorách Základní školy Františka Kupky je připravena výstava výtvarných prací, které vytvořily její žáci v průběhu několika uplynulých let právě na náměty díla Františka Kupky,“ upřesnila Svobodová.

Ve středu 8. října v 18 hodin budou mít návštěvníci dobrušského kina výjimečnou možnost zhlédnout slavnostní veřejnou předpremiéru filmu režisérky a scenáristky Daniely Gébové František Kupka, symfonik barev a malíř kosmu. Film, který bude promítán v sále Panoramatického kina 70 v Dobrušce, uvedou sami autoři tohoto projektu.

(zr)

5.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační fotografie.

Křovičtí hasiči zvou na zabíjačkové pochoutky

Opočno vzdorovalo Náchodu polovinu utkání

Opočno - Páté kolo Krajské hokejové ligy nabídlo souboj týmů ze suterénu tabulky, ve kterém poslední Opočno hostilo předposlední Náchod. Z výhry se radovali hosté, domácí Baroni stále čekají na první bodový zisk.

V obci Přepychy přivítajío víkendu nové občánky

Přepychy - V Přepychách přivítají do života další čtyři nové občánky. Stane se tak v sobotu 21. října v kapli Panny Marie v údolí Dřízna.

Lukavice hostí lídra z Javornice

Rychnovsko - Krajská I. B třída nabídne o víkendu hned tři okresní derby.

Kraj chce slučovat střední školy

Královéhradecko - Kapacity středních škol dvakrát převyšují počet žáků devátých tříd.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení