V Javornici se konají koncerty harmonikářských mistrů již pět let. Letos vystupovali se svými nástroji hudebníci z celé České republiky v sále u Rufferů pro publikum čítající téměř tři sta posluchačů z celého regionu.
„Přijíždějí sem hosté z celého regionu nebo dokonce z Hradce Králové či Nového Města nad Metují. Někdo miluje rock, někdo country, někdo folk, a někdo harmoniku a dechovku,“ prohodil javornický rodák Petr Janeček na téma důvodu, kvůli kterému pořádá setkání harmonikářů a taneční odpoledne s harmonikou v Javornici.

Z děda na vnuka

„Před dvaceti lety bývaly v televizi a rozhlase pořady, ve kterých se hrála tahle hudba, což dnes této generaci chybí,“ dodal. Sám se nejvíc těšil, až uslyší skladbu Zvoneček v podání účinkujících děda a vnuka Ježkových, kteří přicestovali ze Slaného. Bohuslav Ježek mladší hraje na harmoniku od necelých šesti let. Dnes jedenáctiletý hudebník má na kontě za pět let hraní kolem tří set vystoupení. „Hrát se naučil sám a o harmonku se začíná zajímat už i jeho tříletý bráška,“ vyprávěl Bohuslav Ježek starší. Sobotní dopoledne věnovali publiku v ústavu na Žampachu, často také koncertují v domovech důchodců. Pro posluchače v Javornici měli připravenou sérii námořnických písní.
Příležitost poslechnout si tóny harmoniky nikdy nevynechá Bohuslav Čermák z Javornice. „Rád si zazpívám, ikdyž sám bohužel na nic nehraju. Poslouchat harmoniku je něco fantastického,“ rozplýval se Čermák, jehož zamilovanou písní je valčík Vezmi mě, rybáři, na svoji lodičku.⋌