Galerie U svatého Havla v sobotu slavnostní vernisáží otevřela třetí výstavu v pořadí. Tentokrát mohou návštěvníci vidět díla Vlastimila Beneše. Od jeho smrti se o rozsáhlou sbírku obrazů stará jeho manželka, která díla galerii zapůjčila a vernisáže se zúčastnila.

Desítky lidí tak mohly už v sobotu obdivovat především olejomalby, ale i tempery a akvarely.

Pouto k regionu

Vlastimil Beneš žil v Rychnově nad Kněžnou. Byl se zdejším regionem úzce spjatý. Narodil se v Ještěticích a zdejší kraj miloval. To ostaně dokazuje právě jeho tvorba. „Do roku 1961 učil na nové Základní škole v Týništi nad Orlicí. Pak se stal profesorem výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě v Hradci Králové. Nejvíce se však svému koníčku věnoval až v důchodovém věku,“ uvedl na vernisáži k autorovi Jan Tydlitát.

Vlastimil Beneš miloval krajinu podhůří Orlických hor. Svá díla tvořil hodně v přírodě. „Malebné krajinky, zajímavá zátiší a obrazy zachycující okolní vesnice a samotný Rychnov nad Kněžnou jsou důkazem jeho lásky a obdivu ke zdejší krajině,“ pokračoval Tydlitát.

Teplé barvy

Návštěvníci tak mohou vidět teplými barvami zachycený rychnovský zámek, liberský kostel, pohled na Lukavici a řadu dalších míst v okolí města.
V galerii jsou vystavené desítky obrazů. Beneš se přátelil s kolegy výtvarníky jako byl Vojtěch Sedláček, Jan Trampota, Cyril Bouda a další.

„Mám ráda obrazy, na kterých vím, co je. Moderní umění mě nikdy neoslovilo, ale také nikomu neberu jeho názor a obdiv k této výtvarné tvorbě. Obvzlášť mám však ráda obrazy, na nichž poznávám konkrétní domy, stromy, řeky a údolí. A právě takhle Vlastimil Beneš zachytil krajinu tady u nás. Na jeho obrazech jsou místa, která mám ráda a kam chodívám,“ uvedla jedna z návštěvnic Květa Novotná.

Vernisáž doprovodilo vystoupení flétnového souboru Sarabanda. Benešovy obrazy mohou zájemci vidět v Galerii U svatého Havla od pondělí do pátku v návštěvní době.