O tom se přesvědčí nejen účastníci 7. ročníku Hudebních interpretačních kurzů v Opočně, ale také návštěvníci koncertů. Na kurzy, které zde dnes začínají a budou probíhat celý týden, se sjíždějí hudebníci z celé republiky, Opočno se má na co těšit. První z koncertů bude uveden v neděli v Mariánském kostelíku.

Jak se slíbená nevážnost projeví? „Nevím,“ přiznává jeden z organizátorů Ivo Kašpar, předseda Opočenské besedy. „Ale jsem si jistý, že po koncertech budu moudřejší já i návštěvníci. Loňský ročník nabídl otázku, zdali je Bach pasé. Přesvědčili jsme se, že jeho hudba i myšlenky jsou stále aktuální. A tak věřím, že i letos se dozvíme hodně nového. Téma kurzů - o hudbě převážně nevážně – zní zajímavě a lákavě, “ nepochybuje Ivo Kašpar.

Stálí lektoři Jan Škrdlík, David Danel a Karel Plocek, vynikající hudebníci, dokázali už v minulých ročnících, že radost z hudby se snadno přenáší z hráčů na posluchače, to cítí i účastníci kurzů. „Kurzy v Opočně jsou báječné. Už jen ta atmosféra – úžasný přístup všech ke všem, laskavost, optimismus. Každý je osobností a zároveň částí úžasného kolektivu. Panuje také přátelská atmosféra celého sympatického města. A hudba v takovém podání, v jakém ji jinde nelze zažít,“ vzpomíná na Opočno účastnice minulého ročníku Jana Svobodová, studentka Masarykovy univerzity.

Na nedělním koncertě, který začne v 19.30 v Mariánském kostelíku, zazní díla skladatelů 20. století a hudba J. S. Bacha v podání lektorů kurzů, posluchači se mohou těšit na příjemný večer ve znamení názvu letošního ročníku: O hudbě převážně nevážně.

(dm)