Ovšem jen ty, kteří přijdou na páteční akci Divadélka Na Štaflích. Patriotický divadelní ples s podtitulem O místě, kde genius loci neznamená totéž co lokální génius, napovídá, že spíše než o tanec půjde o zábavu.

Akce, vždy označovaná jako poslední, se koná po několikáté, kostýmy, rekvizity i repliky účastníci připravují dva tři měsíce dopředu. Letos organizátoři vybrali jako leitmotiv 690. výročí první písemné zmínky o městě. „Jsou otrlí a velmi kreativní, mají rádi netradiční zábavu,“ popsal stálé účastníky plesu, kteří se baví s nadsázkou, organizátor Zdeněk Zahradník. Vloni byla hlavním tématem Evropská unie. „Předpověděli jsme, že naše předsednictví nedopadne dobře, bohužel se tak stalo,“ dodává Zahradník a slibuje, že věštbám už se raději vyhnou.

Každý stůl návštěvníků si vylosoval jednu historickou událost z dějin Dobrušky, kterou se pokusí sehrát. Objeví se tak zřejmě tlupy neandertálců pod Mělčanským kopcem, první příjezd vlaku do Dobrušky, otevření stadionu spartakiádou a podobné situace. „Uvidíme, čím nás skupiny překvapí,“ těší se Zahradník. Druhým úkolem je ztvárnit historickou postavu z Dobrušska, z nichž před půlnocí vznikne základ Slavína. Každý vytvoří náhrobní sochu a řekne krátký epitaf. I pořadatelé z divadélka chystají vystoupení: „Oni jsou však mnohem lepší než my,“ chválí aktéry Zahradník. Program vyvrcholí o půlnoci tzv. Potančením. „Někteří z nás tančí jenom v sebeobraně, stát se může cokoli, “ napověděl Zahradník. (zen)