Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejzachovalejší židovské památky v regionu? Hřbitovy

Rychnovsko - Synagoga v Dobrušce se právě opravuje. Odhalují se původní základy budovy.

7.9.2010
SDÍLEJ:

Židovské památky - RychnovskoFoto: Lucie Růžičková

V bohatém výčtu pamětihodností Rychnovska figurují i židovské památky. V neděli 5. září měli účastníci akce Toulky po dobrušských památkách možnost navštívit i dobrušský židovský hřbitov. Lidé si tak mohli připomenout židovské obyvatelstvo, které bylo součástí rychnovského regionu bezmála čtyři staletí.

Nejstarší židovská obec regionu vznikla v polovině 16. století v Rychnově n. K. Další byly zakládány v průběhu 17. století v Dobrušce, Podbřezí, Vamberku, Doudlebách n. O. a Rokytnici v O. h. Historie židovského obyvatelstva na Rychnovsku byla ukončena tragickými událostmi druhé světové války.

Mnohé budovy židovských obcí byly za války zničeny. Ty, které zůstaly zachovány, však mohou dát nahlédnout do minulosti dalším generacím. Jak uvedl Jiří Mach, ředitel Vlastivědného muzea v Dobrušce: „Zájem o židovské památky Rychnovska není ve srovnání s Prahou nebo Třebíčí příliš enormní, z turistického hlediska se jedná spíše o specifikum.“ Dodává ovšem, že památky je nutné zachovat a udržovat, protože na minulost se nesmí zapomínat.

Mezi nejzachovalejší památky patří hřbitovy. Židovský hřbitov v Dobrušce je sice uzamčen, ale zájemci mají možnost jej navštívit na požádání ve Vlastivědném muzeu. Malý lesní hřbitov se nachází i v Podbřezí u Dobrušky. Jedná se o zajímavý cíl pro pěší turisty nebo cyklisty, nedaleko vede značená stezka. Židovské hřbitovy jsou i ve Vamberku a Rychnově, kde je umístěna pietní síň rychnovské židovské obce.

Významnými židovskými památkami jsou také synagogy. Rychnovská synagoga, zrekonstruovaná v letech 1993–1995, je ve vlastnictví Pražské židovské obce. Budovu spravuje Muzeum a galerie Orlických hor a je zde umístěna stálá expozice Regionální židovské muzeum Podorlicka a Památník židovského spisovatele a novináře, rychnovského rodáka Karla Poláčka. Ředitelka Muzea a galerie Orlických hor Irena Krejčí sdělila: „Návštěvnost je v posledních několika letech stabilní, zájem je především mezi školní mládeží, ale i turisty, kteří v sezoně Rychnov navštíví.“
Synagoga v Dobrušce, která je ve vlastnictví města, momentálně prochází opravami. „V plánu je rozšíření stálé expozice Židé v dějinách Dobrušky, rozšíření by bylo pravděpodobně věnované venkovskému životu židovského obyvatelstva. Jsou ovšem nutné stavební úpravy, vše je tedy prozatím ve výhledu,“ uvedl Jiří Mach. Během oprav a stavebních úprav synagogy jsou odhalovány i staré základy budovy, existuje tedy možnost dalších nálezů.

Upomínkou na židovské obyvatelstvo v Dobrušce je také rabínský dům na Šubertově náměstí, sídlo expozice Židé v dějinách Dobrušky. Zde se v nejstarší části budovy nachází i „mikve“, rituální očistná lázeň.

I po desetiletích zůstávají vzpomínky na židovské obyvatelstvo stále živé, ať už díky zachovalým památkám nebo různým projektům, jako je například projekt Zmizelí sousedé. S odstupem času je stále složitější dopátrat se dalších faktů nebo nově objevovat zapomenuté příběhy. Zájem však neuvadá a výzkum historie židovského obyvatelstva nadále pokračuje, a to i na Rychnovsku. Jiří Mach doplnil, že je stále snaha o poskládání střípků mozaiky historie židovského obyvatelstva v regionu. Jsou například vytvářeny zvukové záznamy vzpomínek některých pamětníků.

Lucie Růžičková

7.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejová extraliga: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.

Rybár: „Snad začíná nová série"

Milan Černý.

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Kostelec nad Orlicí - Město Kostelec nad Orlicí nabízí nadále občanům v případě zájmu bezplatné zapůjčení domovního kompostéru. V poměrně dostatečném počtu jsou ještě k dispozici kompostéry o objemu 450, 800 a 1050 litrů.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení