Své umění ve hře na královský nástroj navíc předvede hned na dvou koncertech. Oba se uskuteční zítra v krásně zrekonstruované synagoze v Dobrušce. První vystoupení začíná v 16 a druhé v 19.30 hodin.
Zkušenosti nasbírala z celého světa

Mimo koncertní činnosti se Jana Boušková věnuje také pedagogické dráze a současně vyučuje na třech školách – Královské konzervatoři v Bruselu, Akademii múzických umění a Konzervatoři v Praze. Od roku 2005 je zároveň sólo harfistkou České filharmonie.

Je zatím jedinou harfistkou České republiky, která v roce 1992 vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější  harfovou soutěž – Internationl Harp Competition v USA. Od té doby také hraje na nástroj americké firmy Lyon & Healy, jenž za své prvenství získala.

V rámci dvou festivalových koncertů zahraje díla klasiků – mezi nimi například i Vltavu Bedřicha Smetany. Jaký je však vztah harfy a soudobé hudby? Existuje dostatek nových skladeb pro tento nástroj? „Musím poděkovat soudobým autorům, že se harfy přestali obávat, a vzniká tak stále více a více kompozic. Je to jistě dáno i tím, že mají větší inspiraci ve výborných interpretech a také větší znalost tohoto, z hlediska výstavby a technických možností vlastně celkem moderního nástroje. V harfové literatuře se 20. a 21. století určitě řadí mezi ta nejplodnější období. Pro mne samotnou bylo napsáno současnými autory již pět koncertů s orchestrem, mnoho sólových i komorních děl a nesčetně skladeb jsem také premiérovala – ať u nás nebo v zahraničí," řekla tato vynikající umělkyně v rozhovoru pro portál Opera plus.

Jana Boušková vystupuje na pódiích po celé zeměkouli. Jak je to ovšem s harfou – cestuje s ní? „Nemohu hrát pouze na jeden jediný nástroj. Časově je to nemožné. Cestování to neumožňuje. Hraji však vždy na nástroj jedné, velmi prestižní, americké firmy Lyon & Healy, která mi harfu dle mého přání na jakémkoliv místě ve světě obstará a připraví. Sama vlastním od této firmy dva nástroje, které používám především na koncerty v České republice a v zemích, které se snadněji přiblíží autem."

Jeden vzácný 
nástroj nestačí

Do Dobrušky si tedy přiveze tato vynikající harfistka jeden ze svých dvou vzácných nástrojů, jehož mobilita je usnadněna i dokonalým pomocníkem – vozíčkem na harfu. „Ten mi dovolí s harfou manipulovat, jakoby ten nástroj nic nevážil, a to i do schodů," vysvětlila Jana Boušková.

Nádherné prostory dobrušské synagogy s vynikající akustikou, královský nástroj a umělkyně světového formátu – to vše se tedy spojí zítra u a už předem je jisté, že i předposlední díl MHF F.L.Věka bude zážitkem, na který budou posluchači ještě dlouho vzpomínat.  ⋌(ehl)