VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Rabštejně dnes oslaví výročí české hymny

Kostelec nad Orlicí – Dnes na Rabštejn do Kostelce zavítá Zdena Zvěřinová v doprovodu světové harfistky a dalších sólistů našich předních hudebních těles s pořadem věnovaným uctění 180. výročí prvního uvedení písně, pozdější hymny „Kde domov můj" (1834) . Natáčet tu bude i Český rozhlas Hradec Králové. ZDENA ZVĚŘINOVÁ odpověděla na několik otázek, které se k zajímavému programu vztahují.

21.11.2014
SDÍLEJ:

Zdena ZvěřinováFoto: Zdroj redakce

Kde mohli již diváci uváděný pořad vyslechnout?
V první řadě je nutné si uvědomit, že problematika Škroupovy hudby mě provází již od středoškolských studií. Takže v současnosti lze mluvit o stovkách a stovkách hudebních vystoupení v rámci výrazných výročí tvůrců (Františka Škroupa, Josefa Kajetána Tyla a trvání písně „Kde domov můj“). Pořad mohli vyslechnout v převážné většině českých a moravských městech. Pochopitelně několikrát v Praze v různých kulturních stáncích, ale rovněž v zahraničí. Vídeň, Štýrský Hradec, nizozemský Amsterodam, Rotterdam, vládní Haag, Madurodam. Posléze mezi krajany v Zágrebu a Daruvaru. Není bez zajímavosti, že naše hlavní město organizuje už tradičně návštěvu Čechoslováků z celé Evropy včetně zaoceánských zemí. Za zmínku stojí velkolepá akce mezinárodních krajanských festivalů. Naposledy v roce 2012 v Černínském paláci, kdy se nápěvu české hymny mohlo poklonit přes tři tisíce přítomných posluchačů ze zahraničí. Akce byla pořádána pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí v čele s knížetem Schwarzenbergem a bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem.

Jste častým hostem Českého rozhlasu Hradec Králové. Byl natočen pořad, ve kterém se zmiňujete i o pátečním pořadu na Rabštejně v Kostelci nad Orlicí. Můžete to okomentovat?
Jsem hostem nejen v Hradci Králové, ale především v Praze. Na vysvětlenou: současné cyklické pořady jsou Českým rozhlasem Praha přidělovány jednotlivým regionálním studiím, tedy i Hradci Králové. Pokud se týká dotazu, pak Český rozhlas Hradec Králové sám požádal o možnost záznamu dvou skladeb Františka Škroupa, které budou uváděny na komponovaném pořadu v Kostelci nad Orlicí. Po doplnění rozhovoru v rozhlasovém studiu Hradec Králové bude celý pořad v rámci 180. Výročí trvání hymny „Kde domov můj“ uveden v závěru roku, tedy v prosinci 2014. V sobotu od šestnácti hodin na Českém rozhlase dva.

V pořadu, jehož jste autorkou a provázíte jej mluveným slovem, vystupují sólisté a vynikající hudebníci našich předních hudebních těles. Jedná se o náhodná pracovní setkání?
Ne, všichni jsme dlouholetými přáteli.

Mohu zmínit, že přijede naše přední česká harfistka…
Souhlasím. Harfistka Hana Mullerová – Jouzová v roce 1986 v USA získala s tímto nástrojem prvenství na celosvětové soutěži harfistů a toto první místo nebylo u nás zatím překonáno. Ve spojení s tímto nástrojem čekají návštěvníky velmi zajímavá překvapení. (mk)

Kdo je profesorka Zdena Zvěřinová

Kdo je profesorka Zdena Zvěřinová

Zdena Zvěřinová přednáší na Filmové a televizní fakultě AMU Praha a na Univerzitě Hradec Karlově.

Sama vystudovala čtyři vysoké školy.

Celý život byla a stále je velice aktivní, a tomnoha směrech.

Pořady, jichž je autorkou a provází je současně mluveným slovem, přináší návštěníkům silné citové prožitky. Umocňované setkáním s výjimečnými osobnostmi a sólisty našich předních hudebních těles.

Je jedinou žijící „Škroupoložkou". Umělecký záměr pátečního pořadu na Rabštejně: uctění 180. výročí prvního uvedení písně, pozdější hymny „Kde domov můj?" (1834)

Pořad Rabštejn uvádí dnes večer v 19 hodin pro veřejnost a dopoledne pro střední školy (studenty Obchodní akademie Kostelec)

Program bude natáčet Český rozhlas Hradec Králové.

V Kostelci nad Orlicí na Rabštejně nevystupuje Zdena Zvěřinová poprvé. Její pořady vzbudily vždy silné ohlasy.

Již si získala své publikum.

Účinkují:

PhDr. Zdena Zvěřinová,DrSc. Prof. UK Praha (průvodní slovo, autorka pořadu)

Prof. Hana Müllerová-Jouzová (vítězka světové soutěže, členka Symfon.orch.hl.m.PrahyFOK)- harfa

Mgr. Jiří Brückler (sólista operního orchestru Národního divadla Praha a Státní opery Praha)- zpěv baryton

Mgr. Tomáš Kyral (sólohornista Státní opery Praha) – lesní roh

MgA. Vítězslav Drápal (prof. Janáčkovy Akademie múzických umění Brno) – flétna

Vstupenky jsou v předprodeji v SK Rabštejn Kostelec nad Orlicí tel. 494 320 288, 603 480 149 (www.skrabstejn.cz), případně mailem na klimesova@skrabstejn.cz . Vstupenky jsou bez místenek. Pořad je zařazen do „Pořadů pro věrné diváky".

Autor: Redakce

21.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Magnet kola ovládla Javornice

Volby na Královéhradecku.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída i obě skupiny I. B třídy mají za sebou další soutěžní střetnutí.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Rychnovsko - Kompletní výsledky parlamentních voleb ze všech měst a obcí v okrese:

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení