Kde mohli již diváci uváděný pořad vyslechnout?
V první řadě je nutné si uvědomit, že problematika Škroupovy hudby mě provází již od středoškolských studií. Takže v současnosti lze mluvit o stovkách a stovkách hudebních vystoupení v rámci výrazných výročí tvůrců (Františka Škroupa, Josefa Kajetána Tyla a trvání písně „Kde domov můj“). Pořad mohli vyslechnout v převážné většině českých a moravských městech. Pochopitelně několikrát v Praze v různých kulturních stáncích, ale rovněž v zahraničí. Vídeň, Štýrský Hradec, nizozemský Amsterodam, Rotterdam, vládní Haag, Madurodam. Posléze mezi krajany v Zágrebu a Daruvaru. Není bez zajímavosti, že naše hlavní město organizuje už tradičně návštěvu Čechoslováků z celé Evropy včetně zaoceánských zemí. Za zmínku stojí velkolepá akce mezinárodních krajanských festivalů. Naposledy v roce 2012 v Černínském paláci, kdy se nápěvu české hymny mohlo poklonit přes tři tisíce přítomných posluchačů ze zahraničí. Akce byla pořádána pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí v čele s knížetem Schwarzenbergem a bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem.

Jste častým hostem Českého rozhlasu Hradec Králové. Byl natočen pořad, ve kterém se zmiňujete i o pátečním pořadu na Rabštejně v Kostelci nad Orlicí. Můžete to okomentovat?
Jsem hostem nejen v Hradci Králové, ale především v Praze. Na vysvětlenou: současné cyklické pořady jsou Českým rozhlasem Praha přidělovány jednotlivým regionálním studiím, tedy i Hradci Králové. Pokud se týká dotazu, pak Český rozhlas Hradec Králové sám požádal o možnost záznamu dvou skladeb Františka Škroupa, které budou uváděny na komponovaném pořadu v Kostelci nad Orlicí. Po doplnění rozhovoru v rozhlasovém studiu Hradec Králové bude celý pořad v rámci 180. Výročí trvání hymny „Kde domov můj“ uveden v závěru roku, tedy v prosinci 2014. V sobotu od šestnácti hodin na Českém rozhlase dva.

V pořadu, jehož jste autorkou a provázíte jej mluveným slovem, vystupují sólisté a vynikající hudebníci našich předních hudebních těles. Jedná se o náhodná pracovní setkání?
Ne, všichni jsme dlouholetými přáteli.

Mohu zmínit, že přijede naše přední česká harfistka…
Souhlasím. Harfistka Hana Mullerová – Jouzová v roce 1986 v USA získala s tímto nástrojem prvenství na celosvětové soutěži harfistů a toto první místo nebylo u nás zatím překonáno. Ve spojení s tímto nástrojem čekají návštěvníky velmi zajímavá překvapení. (mk)

Kdo je profesorka Zdena Zvěřinová

Kdo je profesorka Zdena Zvěřinová

Zdena Zvěřinová přednáší na Filmové a televizní fakultě AMU Praha a na Univerzitě Hradec Karlově.

Sama vystudovala čtyři vysoké školy.

Celý život byla a stále je velice aktivní, a tomnoha směrech.

Pořady, jichž je autorkou a provází je současně mluveným slovem, přináší návštěníkům silné citové prožitky. Umocňované setkáním s výjimečnými osobnostmi a sólisty našich předních hudebních těles.

Je jedinou žijící „Škroupoložkou". Umělecký záměr pátečního pořadu na Rabštejně: uctění 180. výročí prvního uvedení písně, pozdější hymny „Kde domov můj?" (1834)

Pořad Rabštejn uvádí dnes večer v 19 hodin pro veřejnost a dopoledne pro střední školy (studenty Obchodní akademie Kostelec)

Program bude natáčet Český rozhlas Hradec Králové.

V Kostelci nad Orlicí na Rabštejně nevystupuje Zdena Zvěřinová poprvé. Její pořady vzbudily vždy silné ohlasy.

Již si získala své publikum.

Účinkují:

PhDr. Zdena Zvěřinová,DrSc. Prof. UK Praha (průvodní slovo, autorka pořadu)

Prof. Hana Müllerová-Jouzová (vítězka světové soutěže, členka Symfon.orch.hl.m.PrahyFOK)- harfa

Mgr. Jiří Brückler (sólista operního orchestru Národního divadla Praha a Státní opery Praha)- zpěv baryton

Mgr. Tomáš Kyral (sólohornista Státní opery Praha) – lesní roh

MgA. Vítězslav Drápal (prof. Janáčkovy Akademie múzických umění Brno) – flétna

Vstupenky jsou v předprodeji v SK Rabštejn Kostelec nad Orlicí tel. 494 320 288, 603 480 149 (www.skrabstejn.cz), případně mailem na klimesova@skrabstejn.cz . Vstupenky jsou bez místenek. Pořad je zařazen do „Pořadů pro věrné diváky".