Letos si sdružení poprvé otestovalo jako „divadelní sál“ hrad Potštejn a obec Vrbici. Langr předpokládá, že příští léto se na Potštejn vrátí. Během roku také uvádí představení v opočenském Kodymově národním domě. „Vrbici jsem si vybrali, protože se stala Vesnicí roku. Líbila se nám jako čistá upravená obec v pěkném prostředí. Pokud by se v místě chytilo divadlo, chtěli jsme tam vybudovat centrum volného času pro děti a mládež,“ upřesnil Langr záměr, který však nevyšel. „Na divadlo byl téměř plný sál, přišlo kolem devadesáti lidí. S klubem jsme však neuspěli, obec tento projekt odmítla. Patrně by tam docházelo málo lidí. Skončilo to dotazníkovým průzkumem, který jsme si udělali v okolí. Vrátilo se nám velmi málo dotazníků. Vyplynulo z toho, že lidi o klub nemají zájem,“ dodal Langr. Ani divadlo už zde hrát nebudou také proto, že zde bylo podpořeno grantem, který už se nezopakuje.

V Potštejně na hradě se divadlo osvědčilo, hrát zde chtějí i příští léto. „Chodilo kolem dvou set diváků na představení, což je dobrá návštěvnost,“ hodnotí Langr. Je přesvědčen, že v létě chtějí mít návštěvníci zážitky z přírody, prohlédnout si zříceninu hradu i okolní krajinu. Přitom ještě uvidí na hradě komedii. „Spojují se přitom dva zážitky,“ míní principál.

O. s. Divadlo dále hraje v Hradci Králové, Letohradě a v Opočně v Kodymové národním domě.

Nadále pracuje se stálou databází diváků, kterou sdružení získává i prostřednictvím dotazníků. „Vyčetli jsme z nich, že k nám chodí převážně lidé ve věku od třiceti do šedesáti let, různých profesí, převládají návštěvníci se středoškolským vzděláním. Snažíme se oslovit co nejvíce lidí, aby vypnuli televizní seriály a reality show,“ vysvětluje Langr. Od prosince 2003, kdy o. s. Divadlo vzniklo, uvítalo 10 tisíc diváků.

(zr)