Souboje na meče i hospodské rvačky ovládly o víkendu hrad Potštejn. Své umění zde předvedla skupina historického šermu Medieval z Ústí nad Orlicí.

Šermířské umění

Třesk zbraní a tóny dobové hudby do Potštejna přivezli členové skupiny historického šermu Medieval z Ústí nad Orlicí. Diváky ohromili nejen precizním šermířským uměním, ale také ohnivými efekty nebo vtipnými scénkami.

„No hele, Báro, tady jsem se trochu ušpinil, tak mi to koukej oprášit,“ vyzývá hned po souboji jeden z rytířů vybranou pomocnici z publika. Když musí rytíř po rvačce v hostinci uklidit napáchanou spoušť, mrkne do hlediště a prohlásí: „Tak Báro, máš novou práci!“ Bára vyskakuje a pouští se do zametání. Právě aktivní účast na hře si pochvalují dospělí i děti.

„Děti byly nadšené. Nejenže bylo představení efektní a zábavné, ale hercům se podařilo diváky vtáhnout do děje,“ nešetřil chválou Marek Coufal z Litic. Medieval jezdí po republice s několika druhy vystoupení. Pro návštěvníky Potštejna si herci připravili představení s názvem Peníze nejsou vše.
„Peníze nejsou vše je půlhodinový příběh, pro někoho i poučný. Není to nic vážného, ale spíše taková zábava. Šermířské souboje jsou samozřejmě základ i tohoto představení,“ popisoval jeden ze členů souboru Jan Kopecký.

Šermujících členů skupiny je pět, na přípravě a konečné realizaci představení se jich však podílí mnohem více. „V zimě trénujeme často, třeba dvakrát třikrát týdně. V létě jezdíme hodně po představeních, cvičíme ale samozřejmě i mezi vystoupeními,“ dodal Kopecký.

Školy i tábory

Kromě vystupování na hradech pořádá skupina historického šermu i představení pro děti. „Nezaměřujeme se jen na školy, máme dobré zkušenosti i s tábory. V těchto představeních máme historické vsuvky, takže se děti i poučí. Dozvědí se o technice soubojů nebo o zbraních používaných v tehdejší době,“ řekl Kopecký. I na Potštejně měli diváci možnost dozvědět se o středověkých zbraních více.

Kostýmy i zbraně si šermíři nechávají vyrobit na zakázku od specializovaných kovářů. Jeden meč stojí od dvou a půl do čtyř i více tisíc korun. Techniku boje se členové Medievalu učí na seminářích, kterých se v České republice pořádá překvapivě hodně. „Čeští šermíři jsou jedni z nejlepších. Máme hned několik profesionálních skupin, které zajišťují šerm na každém druhém hollywoodském filmu,“ vysvětloval Jan Kopecký.

Podle jeho slov se skupina Medieval neustále vyvíjí. „Obměňujeme vystoupení, jezdíme na další a další semináře a snažíme se zlepšovat i po šermířské stránce. Chceme zkrátka divákům nabídnout jen to nejlepší,“ dodal na závěr Kopecký.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ