Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí Rokytnice v Orlických horách vrátila čas na tvrzi Hanička. Starosta města Petr Hudousek si oblékl maskáče a ředitel muzea Pavel Minář velitelskou uniformu.

U velitelského objektu R76 U Lomu, kde vystupuje prohlídková trasa z podzemí, vojáky prvorepublikové armády napadaly jednotky freikorpsu. U dělostřeleckého srubu Na Mýtině cvičil nováčky německý wehrmacht.

Chtěli by více akcí

„Prozatím jednou do roka chceme návštěvníkům obohatit běžnou prohlídku pevnosti, a proto jsme s jednodenním předstihem k Mezinárodnímu dni muzeí připravili výstavu vojenské techniky z různých období a ukázky bojových akcí,“ uvedl od května letošního roku nový správce muzea Pavel Minář, který si oblékl velitelskou uniformu.

Město jako vlastník opevnění má zájem dělat více podobných akcí, ale to je podle správce Haničky problematické. Komplex vojenských opevnění se totiž nachází v Chráněné krajinné oblasti a na pozemcích Lesů ČR, kde je výrazně omezen pohyb a jakákoliv činnost. „A my se tomu samozřejmě musíme přizpůsobit,“ míní Minář.

Starosta v maskáči

Také rokytnický starosta Petr Hudousek se do sobotní mimořádné akce zapojil iniciativně. Staral se o návštěvníky na korbě nákladního automobilu při dopravě z parkoviště na Panském Poli do vchodového objektu muzea. „Připomínám si svá vojenská léta. Obléknu se do maskáčů a blbnu tady,“ reagoval na dotaz Petr Hudousek, když pomáhal návštěvníkům vystupovat z náklaďáku, který zapůjčili rokytničtí dobrovolní hasiči. Slunečný den zakončila v aule rokytnické základní školy přednáška na téma československá opevnění, doplněná projekcí unikátních snímků.