Nedaleko Rychnova nad Kněžnou, ve Weldis Sporthotelu v Dlouhé Vsi, proběhl 9. října již sedmý ročník filmového festivalu modelářů BZUK FILM 2010. Odborná porota ve složení předseda Ondřej Hejna, Hradec Králové, Jaroslav Doleček, Dlouhá Ves a František Žatečka, Rychnov nad Kněžnou přednesla po každém promítacím bloku své hodnocení před autory i diváky. Věříme, že tato bezprostřední konfrontace odborných pohledů pomůže postupně kultivovat přístup modelářů k filmování. Porota shlédla sedm různých filmů a po delší poradě rozhodla takto:

1. místo Michálek Milan, Dlouhá Ves – Heli FunFly Jihlava 2007
2. místo Hnilica Radim, Hodonín – Letecký cirkus Velké války
3. místo Schejbal Jaromír, Rychnov nad Kněžnou – Přátelské setkání modelářů
3. místo Lhota Jan, Rychnov nad Kněžnou – RC paraglider

Chyběly detaily

Rovnost bodů nakonec znamenala udělení dvou třetích míst. Porotci u filmů oceňovali především vedení kamery, střih, fázování, profesionální komentář. U všech naopak postrádali detailní záběry. Předseda poroty zdůraznil, že stejný problém připomínal již v loňském roce a dále ještě řekl: „Je velkou škodou, že ve svých filmech nedokážete prodat mnohdy velice krásnou detailní práci modelářů.“ Zbývající autoři Martin Locker z Rychnova nad Kněžnou a vamberecký Bzuk team obdrželi od poroty poděkování za účast.

Nádherné sobotní počasí lákalo spíše do přírody . Přesto sedm desítek diváků z různých koutů Čech a Slovenska nelitovalo svého času a za své úsilí byli odměněni ukázkami letu quadrocopteru v podání Michala Syrového z Kostelce nad Orlicí. Osobně se seznámili s talentovaným slovenským amatérským „hercem“ a modelářem Tomášem Bubeníkem, který se nakonec stal celebritou večera a pomohl s předáváním ocenění.

Již třetí vítězství

Hlasování diváků proběhlo ještě před konečným výrokem poroty a na prvním místě přineslo stejný výsledek. Zvítězil rodák z Dlouhé Vsi Milan Michálek (21 hlasů). Je to jeho třetí vítězství v řadě. Srdečně blahopřejeme. Na 2.-3. místě se umístili se stejným počtem (18 hlasů) Radim Hnilica z Hodonína a Bzuk team Vamberk s filmem Bzuk na cestách. Diváci na posledně jmenovaném filmu ocenili dobrou reportážní práci z právě skončeného Mistrovství světa lodních modelářů v německém Murrhardtu a zvláště originální festivalové pozdravy ve 14 různých jazycích. Třináct vylosovaných zákazníků se může těšit na výherní SMS zprávu ze soutěže místní modelářské prodejny o 10 tisíc korun. Na závěr byla slosována oblíbená tombola. Poděkování za příjemný večer patří všem partnerům a sponzorům, kteří letošní akci podpořili.

Zdeněk Sršeň