Koncerty, divadla, představení pro děti i dospělé, na zámcích, v přírodních areálech. Každý má z čeho vybírat, kulturních akcí ve městech, ale i na venkově se v létě vyrojí slušná nabídka. V době, kdy i vstupné hraje nemalou roli, spíše táhnou kapely pro mladé, pak ty regionální, programy pro rodiny a léty prověřené akce. Koncert Heleny Vondráčkové naopak dostatek příznivců nezískal.

Vedoucí Kulturních zařízení Dobrušky Vladimíra Svobodová uvádí, že letos už počtvrté pořádají každou prázdninovou neděli Letní muzicírování. Na náměstí F. L. Věka se vystřídají kapely všech žánrů, na malý ohlas si zde nestěžují. „Poslední neděli sice zůstalo hlediště poloprázdné, ale jen proto, že bylo hrozné vedro. Lidé na koncert přišli, ale postávali v chládku, u stánků, seděli na zahrádkách,“ upřesnila Svobodová, že to je jediný, v uvozovkách neobsazený koncert. Jinak si lidé v Dobrušce už na nedělní koncerty zvykli, těší se na ně a vyptávají se dopředu, jestli muzicírování bude. „Snažíme se, aby tady vystupovaly především regionální kapely. Dostanou možnost zahrát si, přijdou se na ně podívat kamarádi, rodina,“ přiblížila záměr.

Svobodová zároveň upozornila, že nezanedbatelnou roli tv této souvislosti hraje i fakt, že je vstup zdarma. Předprodej na další kulturní akce zprostředkovávají v dobrušském informačním centru.

Město tak má přehled o prodeji vstupenek. „Celkově je však znát, že zájem o předprodej na klasické festivaly klesá,“ doplnila Vladimíra Svobodová. Stálicemi zůstávají koncerty na nedalekých letních parketech v Pohoří nebo na Výravě, kam jezdí mladí lidé z okolí na mladé kapely zvučných jmen.

Problémy ani letos, v době ekonomického útlumu, nezaznamenal rychnovský festival Poláčkovo léto, který již po sedmnácté otevřel prázdniny divadelními představeními, koncerty i výstavami. Divadla se hrají v netradičním venkovním prostředí, do Rychnova přijíždějí méně známé, ale i špičkové profesionální soubory, jako činohra brněnského Národního divadla nebo Východočeské divadlo Pardubice, které stabilně dopředu hlediště vyprodají. Letos se dramaturgie ubírala i neznámou cestou. „Zájem byl přesto obrovský. U diváků to naprosto vyhrálo divadlo ze Šumperka, které přijelo do Rychnova poprvé. Jejich muzikál Hvězdy na vrbě sklidil tak dlouhou děkovačku, až povolilo lano u opony,“ přiblížil atmosféru festivalu jeho hlavní organizátor z městské společnosti Kultura Jan Tydlitát. Herce a publikum neodradilo ani neskolilo vedro, které panovalo především v zámecké jízdárně. Tydlitát je přesvědčen, že lidé již festival berou jako osvědčenou značku, i proto na něj chodí. Ani se získáváním sponzorů neměli letos pořadatelé problém, pokud někteří odešli, podařilo se jim za ně získat adekvátní náhradu.

Kulturní festivaly ani koncerty nepořádají během léta v Týništi nad Orlicí, kde před prázdninami sklízí ohlas především Týnišťský swingový festival Jardy Marčíka. „Je tady velká okurková sezona, lidé odjíždějí z města, koncerty se nevyplatí dělat. Možná by se hodil nějaký festiválek, divadelní dílna, ale zatím na to nemáme prostředky,“ poznamenal ředitel týnišťského Kulturního centra Libor Stolín.

Dostatečný počet vstupenek se nepodařilo prodat na dopředu avizovaný srpnový koncert Heleny Vondráčkové na nádvoří rychnovského Kolowratského zámku. Společnost Kultura kvůli obavám z velké kapacity na nádvoří raději koncert stáhla z programu, vstupenky mohou lidé vracet ještě do zítřka.⋌ (zen)