Unikátní panenka s porcelánovou hlavičkou má ohebné všechny klouby, včetně zápěstních či loketních. „Panenka byla vyrobená na zakázku pro trojici sester, které žily samotné ve společné domácnosti. Panenka jim určitě naplnila život, protože za několik let jí pořídily překrásnou výbavu,“ řekla Pecháčková. V obřím kufru se dochovaly například noční úbor s čepečkem či šaty na převlečení, spodní prádlo včetně korzetu či botičky.
Panenku se Pecháčkové podařilo získat v roce 2002, když povodně zasáhly Mělnicko a voda poškodila rozsáhlou sbírku panenek z dědictví. Kusy, které řádění živlů přežily, se dědici rozhodli prodat. O hodnotě panenky nechce Pecháčková příliš hovořit, jen souhlasně kývne na dotaz, zda je to srovnatelná s cenou osobního automobilu.
Kromě panenek a kočárků jsou v rychnovském muzeu hraček k vidění například cínoví vojáčci, brnění pro šestileté dítě, dřevěné hračky z Krušných hor či hračky přibližující jednotlivá řemesla, například malý truhlářský ponk. „Zajímavé je, že pokud se podívám na většinu hraček, které jsou nyní k dostání, tak je možné říci, že všechno tady už bylo,“ řekla Pecháčková. Výjimku tvoří elektrické hračky a postavy z různých televizních seriálů, mnohé z kdysi dřevěných hraček jsou nyní vyrobené z plastů.
Muzeum hraček je v budově bývalé radnice na rychnovském náměstí od května 2005 a několik sběratelů v něm vystavuje hračky, s nimiž si mohly hrát české děti. „Všechny hračky, které jsou v naší expozici k vidění, bylo možné na území Čech zakoupit,“ řekla Pecháčková. Expozice ve třech místnostech se postupně rozšiřuje. Je otevřená denně mimo pondělí od poloviny dubna do poloviny října, za loňský rok si ji prohlédlo zhruba pět tisíc lidí. Mimo hlavní sezonu je možné si prohlídku muzea objednat.

(čtk, zr)