V sobotu od 19 hodin přijedou do mokerského společenského klubu, akci připravila Knihovna U Mokřinky.

Účastníky pozvou na putování s expedicí Saros, která se z Pardubic vydala vloni v létě za jedním z nejdelších zatmění Slunce během století do Číny a Tibetu. Vyprávění z cesty do Asie doplní fotografie i další poznatky z cesty, členové expedice totiž putování za dokumentací zatmění spojují s pozorováním kultury a mentality lidí dané země. „Bylo to třetí zatmění Slunce, které jsem viděl, byl jsem před tím také v Turecku a Rusku. V Číně jsme měli jako jedna ze dvou expedic štěstí na počasí, ostatním to tam propršelo. Jedete do úzkého pásu stínu s nejistou vidinou, jestli tam bude jasno. Zatmění trvalo kolem pěti minut,“ přiblížil výjimečný zážitek vedoucí pardubické hvězdárny Petr Komárek. Doplnil, že z Číny pochází první zadokumentované zatmění Slunce, i proto v nejlidnatější zemi světa vzbuzovalo u tamních obyvatel velkou pozornost. „Navíc to nebyla tak komerční záležitost jako třeba v Rusku nebo Turecku,“ dodal.
Pracovníci hvězdárny s sebou přivezou i dva dalekohledy a pokud bude jasno, nabídnou po západu Slunce pozorování planet Venuše, Marsu a Saturnu. „Je to právě 400 let, kdy byly poprvé zpozorovány prstence Saturnu,“ prozradil Komárek.

A UFO (neidentifikovaný létající předmět)? Ten si zatím vždy uměl převést na IFO (identifikovaný), vrtulník, družici či jiný reálný jev. (zen)