Jde o jednoduchý princip, kdy muzea a galerie zůstanou otevřeny do pozdních nočních hodin a nabídnou svým návštěvníkům něco, co není v jejich denním programu běžné: volný vstup, doprovodné programy či speciální akce.

O co vlastně při akci organizátorům jde? Pátý ročník se v Hradci Králové letos uskuteční v pátek 25. května. „Jako každý rok se snažíme najít jediné téma, které se ponese celou nocí. Tentokrát se lidé podívají do pravěku. Návštěvníci uvidí například módní přehlídku prezentující oděvy napříč pravěkem," uvedla Naděžda Machková Prajzová, ředitelka Muzea východních Čech v Hradci Králové.

V budově na Eliščině nábřeží budou pracovníci muzea předvádět například zbraně a nástroje z dob dávno minulých. Ani děti nepřijdou zkrátka. Pro ně jsou připraveny výtvarné dílny nebo mohou celý večer stopovat zvířata. Na konci se tak dozví informace například o šavlozubém tygru. Samozřejmostí jsou také odborné přednášky či občerstvení.

Do Muzejní noci se zapojí také Zahrádkářské muzeum v Plotištích nad Labem, kde se zájemci mohou dozvědět zajímavosti z historie ovocnářství či zhlédnout projekci z nizozemské světové výstavy květin.

V Galerii moderního umění si pro přítomné připravili několik obrazů, které autoři nepodepsali. „U nich bude malá nápověda a lidé mohou hádat, kdo je vytvořil," řekl Tomáš Rybička, ředitel Galerie moderního umění.

V Hradci Králové se Muzejní noci zúčastní také Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky, Informační centrum Obnovitelné zdroje či Divadlo Drak.

Mezi nimi bude jezdit autobusová linka, druhý spoj pojede k Muzeu války 1866 na Chlumu a třetí do Kuksu. Právě v hospitalu na Kuksu bude mít komentovanou prohlídku Farmaceutické muzeum. V jeho expozici návštěvníci uvidí interiéry lékáren od 18. do 20. století nebo práci lékárníků v laboratoři.

Galerie města Trutnova zve zájemce do svých prostor v sobotu 26. května. Od 17.15 hodin se zde uskuteční beseda a promítání trutnovského kreslíře komiksů a ilustrátora Jiřího Gruse, následovat bude koncert jazzové improvizace.

V Regionálním muzeu a galerii v Jičíně se uskuteční v pátek 25. května beseda s uznávaným fotografem Janem Šibíkem. (jap)