Krásný text napsal Antonín Khol, kamarád režiséra tohoto představení Jana Holka, a sám "rejža" okolnosti vzniku upřesnil: „Vznikla už před zhruba osmi lety původně pro dětský sbor v Broumově. Já ji pouze oprášil a text upravil pro Dobrušku.“

Svoji velkou premiéru zvládli žáci literárně-dramatického oboru dobrušské zušky na jedničku a v tomto duchu hodnotil výkony i přípravu také jejich pedagog: „Byla to opravdu skvělá práce se skvělými dětmi.“

Proto zastavme čas a vplujme ještě na jeviště, kde se objevil nejen zelený drah Kabrahár, ale i princezna Anka, líný Honza, čarodějnice Kanimůra, čert Haramáš a další, do nichž se převtělili Alžběta Balcarová, Slavomír Bílek, Eliška Čtvrtečková, Agáta Dyntarová, Klára Hůlková, Veronika Kotvová a Oliver Schejbal. Nutno dodat, že k úspěchu představení přispěli i výtvarníci školy pod vedením Petry Žďánské, kteří se podíleli na vzniku kulis.

Všichni herečtí elévové se prezentovali výbornými výkony, dobře zvládnutými dialogy i pěveckými a tanečními čísly, vtipem, lehkostí i nápady a závěrečná děkovačka byla velmi sladkou třešničkou na pohádkovém dortu.

A závěr? V rodišti prvního ředitele Zlaté kapličky F. A. Šuberta již mnoho let s úspěchem působí ochotnický divadelní spolek nesoucí jméno slavného rodáka. Po pohádce Byl jednou jeden drak se zdá, že se možná narodila „konkurence“ v podobě Šuberťáčku. Bravo!