František se rád toulá, pozoruje krajinu, tráví čas ve skalách a lesích, kde má své skrýše. Je to spíš samotář, který je velmi citlivý k vjemům kolem sebe. Silně na něj působí krajina podhůří Orlických hor, která vzněcuje jeho fantazii. I o tom vypráví snímek Francek o mládí malíře Františka Kupky. Tým Gurufilmu ho bude natáčet od příštího týdne v krňovickém skanzenu, rodném domku F. L. Věka v Dobrušce, nejstarším domě v Opočně, v němž nyní sídlí muzeum i na dalších místech regionu.

„Film mapuje období zhruba patnácti až osmnácti let Františka Kupky, kdy byl v učení u sedláře Šišky. Poté mu starosta Dobrušky Archleb nabídl, že mu zaplatí studium kresby kružnic u profesora Studničky, a film končí právě Kupkovým odchodem do jeho učení. Vycházeli jsme hodně z reálné korespondence mezi Františkem Kupkou a Josefem Svatoplukem Macharem dochované v archivu Památníku národního písemnictví. S režisérkou Natálií Císařovskou máme Kupku rádi a korespondence nás nadchla natolik, že se stala impulsem k natočení filmu o něm,“ prozrazuje kreativní producentka Kateřina Traburová.

Hledá se kojící matka

Filmaři zavítají také do Nového Města nad Metují a Jaroměře. V jaroměřském souboru Vrchlický pak našli adepty do vedlejších epizodních rolí a komparzu. Ve filmu se však objeví i komparzisté z Dobrušky, Opočna a okolí, kostýmní zkoušky už mají za sebou.

Neobsazená zatím zůstává role ženy s miminkem. „Potřebujeme ji sehnat do záběru kojící matky,“ vysvětluje Kateřina Traburová.

Mladý Francek a jeho múza

V hlavní roli mladého Francka diváci uvidí Vojtěcha Hrabáka, kterého si vyhlédla sama režisérka Natálie Císařovská. Vojtěch Hrabák v jednom z rozhovorů podotkl s úsměvem, že ve výběru herců hrálo roli nejspíš nejen to, jak podobní jsou reálným postavám, ale také jejich ochota nebo schopnost šplhat po stromech, spát v jeskyni či se půlroku nestříhat.

Franckovu múzu, oživlou sochu Plačící žena od Matyáše Bernarda Brauna hraje Tereza Hofová, známá například z filmu Domestik, ze seriálů Já, Mattoni nebo Dáma a král.

„Kupka se podle svých vzpomínek do této sochy zamiloval. Pobláznila ho a objevovala se mu ve snech, provázela ho podsvětím,“ dodává Kateřina Traburová.