Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město vzpomene na sbormistra

Opočno – V letošním roce, právě v Roce české hudby, si připomeneme 100. výročí narození výjimečného sbormistra a pedagoga Františka Krahulce (1914-2000), který po celý svůj život výrazně ovlivňoval kulturně-společenské dění v Novém Městě nad Metují, potažmo ve východočeské oblasti.František Krahulec byl učitelem a zástupcem ředitele na základní škole v Krčíně, i když vystudoval matematiku a výtvarný obor, nejvyšších ocenění dosáhl v oboru hudebním.

10.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - Zámek OpočnoFoto: DENÍK/Jan Ježdík

Jako výjimečný pedagog se stal okresním a krajským metodikem pro hudební výchovu, pro učitele pořádal ukázkové hodiny hudební výchovy a vedl pedagogické praxe studentů Pedagogické fakulty v Hradci Králové. Za svoji celoživotní práci získal v roce 1970 čestný titul Zasloužilý učitel a o šest let později

Veřejné uznání za pracovní výsledky udělované Ministerstvem školství ČSR.

Ale František Krahulec byl především uznávaným sbormistrem. Ve všech svých působištích založil a vedl pěvecký sbor. Nejvýznamnější byla jeho sbormistrovská práce v Novém Městě, především s Krčínským dětským sborem a Ženským pěveckým sborem dosahoval národních úspěchů. Za tuto práci získal v roce 1984 Pamětní list za osobní přínos k rozvoji hudební kultury ve Východočeském kraji a v roce 1992 Cenu Františka Lýska – nejvyšší sbormistrovské ocenění Unie českých pěveckých sborů.

Hudebníka si váží

Vzhledem k tomu, že František Krahulec je dodnes pamětníky s úctou a láskou vzpomínán, vznikl na konci roku 2013 projekt, který má za cíl tuto významnou osobnost představit současné generaci a jeho současníkům, spolupracovníkům, přátelům, kolegům, žákům a velmi četné skupině sborových zpěváků, umožnit vzpomenout.

Projekt za podpory Nového Města zahrnuje vydání publikace František Krahulec, pedagog a sbormistr, uspořádání výstavy a také několik koncertů, na nichž se představí pěvecké sbory, u jejichž zrodu František Krahulec stál. Jednak to bude Paleček ZUŠ B. Smetany, jehož činnost navazuje na Dívčí sbor, který František Krahulec vedl do roku 2000, a především Ženský pěvecký sbor, jež byl za tímto účelem obnoven. Tento sbor v počtu třiceti zpěvaček, bývalých členek pěveckých sborů F. Krahulce a dalších zájemkyň o nastudování Stabat Mater, připravuje s velkým nadšením a zodpovědností vybraný repertoár.

Koncerty se uskuteční v období Velikonoc s adekvátním programem, na kterém zazní nádherná kompozice barokního italského mistra G. B. Pergolesiho Stabat Mater v podání profesionálních sólistek (soprán Jana Lesná, alt Markéta Štefaniková), Ženského sboru z Nového Města nad Metují, komorního orchestru a varhan. Program doplní několik duchovních skladeb. Opočenská veřejnost si bude moci Stabat  Mater poslechnout a s projektem se seznámit na koncertě v Mariánském kostelíku 11. dubna v 18 hodin.

Dana Ludvíčková,
autorka projektu, dirigentka

Autor: Redakce

10.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení