„Přípravy na takový typ akce zabírají mnoho času. Už teď jsou v plném proudu. Většinou se takto velká a ojedinělá výstava organizuje minimálně rok, spíš déle," prozradil starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Bude i bez dotace

Město zažádalo o dotaci, která by mohla pokrýt některé z nákladů. Podle starosty se bude hodit každá koruna. I kdyby však žádné peníze na organizaci nepřipadly, výstava prý ohrožena není. Konat se bude tak jako tak.

„Sháníme sponzory – tak jak to bylo při pořádání výstav v minulosti. Docela se to daří," poznamenává Štěpán Jelínek.

Díla za miliony

Město pod Orlickými horami se zhruba třemi tisíci obyvatel se podle jeho slov může těšit na výstavu hodnou významných výstavních síní. Poputují sem obrazy z francouzského Puteax – partnerského města Opočna, kde Kupka také pobýval.

Pojistná hodnota obrazů bude dosahovat několika desítek milionů. Podle starosty je zatím těžké ji odhadovat.

„U některých děl to mohou být třeba tři miliony – jako u malé olejomalby Josefa Čapka, jehož díla jsme vystavovali letos – u větších obrazů i patnáct milionů. Kdyby se jednalo o velké abstraktní plátno, můžeme počítat i s padesáti miliony korun," poznamenává.⋌Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Ceny děl jsou podle starosty Opočna Štěpána Jelínka doslova enormní. Důležité je proto věnovat patřičný ohled na bezpečnost, a to jak u přepravy, tak při vystavování obrazů.

„Na transport se najímají specializované firmy. Díla se pojišťují takzvaně z hřebíku na hřebík – to znamená od momentu, kdy se přemisťují od majitele obrazu k nám," vysvětluje starosta, který je hlavním organizátorem výstavy.

„Zpočátku se o všechno starám já a moje asistentka mi pomáhá. Několik měsíců před výstavou se to však začíná měnit a zapojuje se celý úřad," popisuje.

Vzájemná pomoc je prý devizou malého města. „Ruku k dílu přikládají i zaměstnanci stavebního odboru či matriky," vypočítává starosta.

Pomáhá i tajemnice města Renáta Černá. Víc práce mimo její zaměření jí nevadí.

„Na výstavu se těším, k umění mám kladný vztah. Znamená to sice větší objem práce, ale díky ní se může naše město snáze dostat do povědomí jak laické, tak odborné veřejnosti," prozrazuje svůj názor.

S tím souhlasí i starosta Opočna. Umění je podle jeho slov cesta, jak zharmonizovat lidský život.

„Bez životodárného proudu kultury by byl svět vyprahlý. Lidé by byli zabředlí v účetních programech a jen počítali mamon. Nechceme, aby lidé byli jen kalkulačkami," svěřuje se Štěpán Jelínek.

Kromě těchto důvodů ho k pořádání výstavy motivuje i další věc: akce přivede do Opočna více turistů. S tím souhlasí i tajemnice Renáta Černá.

„Díky výstavám k nám jezdí odborná i laická veřejnost. Chceme se našemu nejvýznamnějšímu rodákovi věnovat každoročně," dodává Renáta Černá