Turisty městem provází každý prázdninový pátek literární postava z románu Bylo nás pět, Zilvar z chudobince.

Začíná se o půl deváté večer, sraz je u kašny na Starém náměstí. Roli Pepka z chudobince zpodobňuje dvacetiletý student DAMU Patrik Holubář, jemuž naslouchá kolem dvaceti a někdy i více posluchačů. Patrik Zilvarovým slovníkem z Poláčkovy oblíbené knihy provází městem a při výkladu diváky upozorňuje nejenom na pamětihodnosti města, ale do své prohlídky zařazuje i příhody o dalších románových postavách. Dozvíte se něco málo o Petrovi Bajzovi, jehož tatínek zde měl koloniál, nebo o Čeňkovi Jirsákovi, který si všechny hříchy, jako že někomu nadával, pral se a neposlouchal, zapisuje do zápisníčku ke svaté zpovědi. Přijde na řadu i Eduard Kemlink a Antonín Bejval.

„Studoval jsem v Náchodě střední školu zaměřenou na cestovní ruch, a tak o turistickém ruchu něco vím. Ale s nápadem jak oživit turistiku v Rychnově nad Kněžnou přišla Petra Šutová, která tuto školu také studovala. Někde jsme se potkali, a protože věděla, že se rád převádím a že chci hrát divadlo, vymysleli jsme Zilvara z chudobince,“ zavzpomínal na svoji první roli Patrik Holubář.

Prohlídka Rychnova začíná vyvoláním účinkujícího průvodce a tak když děti na náměstí zavolaly Zilvare, kde jsi, vskutku za chvilku k výpravě přiběhl hoch s placatou čepicí, v kalhotách, jež mu přidržovaly široké šle, aby začal vyprávět o městě i o kamarádech. Není divu, že na konci představení Holubářův sólový výstup vždy sklízí zasloužený potlesk.

„Myslím si, že je to skvělá průprava pro každého, kdo se chce věnovat herectví. Naučil jsem se jen text o památkách, důležitá data, jména a také musím znát souvislosti a samozřejmě znám i celý románový příběh, ale vše ostatní je improvizace. Zapamatuji si jen určité pasáže, která mají u výpravy úspěch,“ upřesňuje svá vystoupení Patrik Holubář.

Petr Skála