Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loutkový festiválek Veselá bída pobaví malé i velké diváky

Potštejn – V sobotu 16. července bude potštejnský zámek a zámecký park opět po roce patřit loutkám. Obě místa se totiž stanou dějištěm festiválku, který se pomalu stává tradicí. Potomci slavného českého loutkáře Matěje Kopeckého, kteří festiválek ve spolupráci s majiteli zámku pořádají, na něj pozvali své známé a kolegy z různých koutů republiky.

15.7.2011
SDÍLEJ:

Rostislav Novák (na snímku) a jeho manželka, která je sedmou generací potomků Matěje Kopeckého, jsou hlavními organizátory dalšího ročníku loutkového festiválku v Potštejně.Foto: Archiv pořadatelů

Malí i velcí milovníci tradice českého loutkářství by si tuto událost rozhodně neměli nechat ujít.

Program je zaměřen na to, aby byla vidět hlavně loutka, protože ta se poslední dobou z loutkových divadel vytrácí. Tady jich bude k vidění odhadem na osmdesát a zahrají deset představení.

„Zveme soubory, které kočují tak jako my. Jsou to většinou naši kamarádi, se kterými se známe roky a stále se potkáváme. Někteří jsou z Českých Budějovic, od Jihlavy a jiní z Prahy. Letos je pátý ročník, takže je to malé kulaté výročí,“ řekla Anna Nováková, která je sedmou generací potomků Matěje Kopeckého.

Jednotlivé ročníky zpravidla nejsou stejné, protože soubory se střídají. Pořadatelé chtějí, aby nabídka byla pestrá a měnila se. Každý ze souborů, jichž každoročně přijede pět až šest, má totiž svoji vlastní charakteristiku projevu.

Oproti předchozím ročníkům narůstá počet titulů, z nichž by si měli diváci vybrat to, co je zajímá. Pohádky jsou i věkově různě zaměřené. Na závěr programu se bude v zámecké cukrárně promítat film o Matěji Kopeckém. Rozdíl je i v tom, že předchozí ročníky byly odehrány pouze na nádvoří zámku. Letos se bude střídat se zrekonstruovaným zámeckým parkem.

Jdou s kůží na trh

Festival má také ukázat, že kočovný herecký život nevymizel, byť aktéři vyměnili koňské povozy za auta. Ale způsob hraní je víceméně stejný. Někteří se k tomuto způsobu hraní dostali od profesionálních hereckých souborů, protože je zde určitý pocit svobody.

„Herec si ale nese svou kůži na trh, protože se nemůže vymlouvat na nic a na nikoho, všechna práce je tu na něm,“ hodnotí výhody a nevýhody svého řemesla manžel Anny Novákové Rostislav. Ví, o čem mluví, protože je to vystudovaný činoherní herec a prošel řadou stálých scén. V nedávné době se s manželkou ke stálému divadlu vrátili a skloubili tuto práci s kočovným divadelnictvím.

Tak vznikla tradice

Festival vznikl jako vzpomínka na rodiče Anny Novákové, kteří byli loutkoherci pocházející z našeho kraje a jsou pochováni ve Vamberku. Příležitost desátého výročí od úmrtí maminky Anny Novákové tak spojili s nabídkou uspořádat na zámku v Potštejně festival. Tím vznikla tradice, protože lidé už se sami ptali, kdy bude další. Každý ročník navštíví okolo čtyř set lidí, ale více než o hojnou účast jde organizátorům o spokojenost návštěvníků.

Pocit rodinného prostředí navozuje i prostředí zámku. Proto festiválek a ne festival. Pořádá ho zejména celá rodina Nováčkova, která zámek v Potštejně vlastní, a rodina Novákova se svými přáteli. Přípravy začínají už rok dopředu, kdy se domlouvá příští účast, a během ledna se dolaďuje konkrétní termín. Letos poprvé organizátoři akce dostali příspěvek od nadace Život umělce, který pokryl náklady na propagaci.

Je pamatováno i na nepřízeň počasí, takže návštěvníci se nemusí obávat nepohody. V případě deště se představení přesune do hlavního sálu v zámku, část by byla odehrána v podloubí, případně ve stanu v zámecké zahradě.

Kromě samotného divadla je připravena výtvarná dílna, kde si děti budou moci něco vyrobit. Ve 13 hodin se bude losovat vítěz narozeninového dortu festiválku. K dispozici bude i dětský koutek s trampolínou a různé soutěže. Vše doplní ještě stánky s občerstvením a suvenýry.

Autor: Michal Friček

15.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení