„Jsme rádi, že mezi výrobci je o značení takový zájem. V letošním roce jsme již udělili právo užívat certifikát jablíčkům z Ovocných sadů ze Synkova a nyní nám vlastně přibylo hned pět dalších. V Orlických horách tak již máme dokonce sedmnáct označených výrobků,“ uvedl Luboš Řehák, koordinátor značení místních produktů v regionu.

Certifikační komise udělila ochrannou známku Orlické hory originální produkt košíkářské dílně na Kopečku v Bartošovicích v Orlických horách. Zde osoby se zdravotním postižením zhotovují z vrbového proutí především koše různé velikosti, ošatky, obaly na květináče, podnosy či proutěné zvonečky. Tkalcovská a keramická dílna na Kopečku získala známku již v loňském roce.

Dalším výrobcem, který má právo dvouletého užívání značky, je ZOPOS Přestavlky. Ten může certifikátem označovat chlenskou uzeninu. „Jedná se o tepelně opracované uzené masné výrobky, vyrobené z čerstvé kvalitní suroviny. Vyrábíme je z vytříděného masa a bez použití náhražek,“ uvedl Josef Myšák, předseda představenstva společnosti. Mezi chlenskou uzeninu patří například lahůdkový šunkový salám, salám Vysočina, chlenský salám, staročeský komínový salám, papriková klobása, janovické párky a kladenská pečeně. Společnost má právo užívat značku i pro chlenskou tlačenku.

Mezi tradičními výrobky, které certifikát získaly, jsou dřevěné hračky, které vyrábí Karel Jirsa z Pohoří. Káču, jo-jo, pokladničku v podobě prasátka, kolotoč se sněhuláky a zvířátky si lidé na jarmarcích podle certifikátu, který stvrzuje ruční výrobu, již nespletou.

Certifikát má od nynějška právo užívat i Eva Tatoušková z Nového Města nad Metují. Ta šije lidové kroje a dobové oděvy, zhotovuje jejich repliky a nebo provádí jejich opravy. Její kroje jsou v muzeích, ve skanzenech, oblékají se do nich soubory folklorních tanců. K vidění jsou například v sezoně Ratibořicích, kde v nich zde chodí „oživlé“ historické postavy. „Značka je zviditelnění, protože když jezdíme po řemeslných trzích v celé republice, tak se nás často ptají, odkud jsme. Se značkou to bude dobrá propagace. Navíc máme vždy přitom na sobě i kroje z Orlických hor,“ říká Eva Tatoušková.

Značení místních originálních výrobků v Orlických horách organizují místní akční skupiny Pohoda venkova a Vyhlídka.

PAVEL BEDNÁŘ