Všem, kteří svým dílem přispěli k tomu, že začíná svítat naděje pro „znovuzrození" vzácných varhan, poděkovala farářka Církve československé husitské Erika Oubrechtová.

Její dík patřil jednak skupině organizátorů, která už několik týdnů dává do projektu záchrany svůj čas, spoustu energie a někdy i prostředky, dále také těm, kdo si zakoupili vstupenku na koncert pro varhany nebo adoptovali některou z 999 varhanních píšťal ti všichni přispěli k tomu, aby již v měsíci květnu mohla začít oprava.

Úvod zahajovací akce pro varhany obstaralo domácí Dobrušské žesťové sdružení a po něm přišli na scénu hosté uznávaný varhaník, cembalista, hráč na klavichord a kladívkový klavír Jaroslav Tůma spolu s hereckou legendou Josefem Somrem.

Vzácný kladívkový klavír představen

První z protagonistů nejprve milovníkům krásné hudby v Dobrušce představil svůj vzácný nástroj kladívkový klavír. Jedná se o repliku modelu postaveného kolem 1806 firmou Walter a syn ve Vídni. „Tato kopie pochází z dílny Paula McNultyho, což je Američan, který už zhruba patnáct let žije v Divišově u Prahy. Nástroje prodává do celého světa hrají od Ameriky po Japonsko pod rukama lidí, kteří, podobně jako já, učí na vysokých školách, kde slouží výuce studentů," řekl Jaroslav Tůma.

A v čem spočívá specifičnost nástroje? „Je to jedna z mnohých forem, které se vyvíjely na přelomu 18. a 19. století. Paralelně vedle sebe existovalo mnoho druhů nástrojů a ty se vždy vyznačovaly tím, že se od sebe, na rozdíl ode dneška, velice lišily. Pochopíte to velice dobře při návštěvě nějakého z lepších muzeí, kde staré nástroje nejen vystavují, ale udržují je tak, aby se na ně dalo hrát," zdůraznil majitel hammeklavieru Tůma.

Poté už zbývalo pouze představit poslední „hvězdu" benefičního večera, nositele Českého lva 2011 za mimořádný přínos pro českou kinematografii a Ceny Thalie za celoživotní činoherní mistrovství, herce Josefa Somra.

Haydnova hudba s básní Zeyera

A pak už zněla hudba Josefa Haydna a báseň psaná prózou Julia Zeyera. Skladba Sedm slov Vykupitelových na kříži v podání Jaroslava Tůmy a Mariánská zahrada z úst Josefa Somra okouzlily posluchače, čehož důkazem byl nejen potlesk vestoje, ale i hodnocení účastníků, která se vesměs shodovala: „Koncert byl krásný skvěle také zapadl do předvelikonočního období," vyjádřila dojmy mnoha přítomných Antonie Fišerová.

Není bez zajímavosti, že záchranu nástroje podpořil svojí přítomností i vicepremiér Pavel Bělobrádek, který při pohledu na aktuální seznam dárců a adoptovaných píšťal zveřejněný v Husově sboru podotkl: „Jsem za to velmi rád. Převzal jsem záštitu i nad MHF F.L.Věka. Mám k Dobrušce velmi intimní vztah už svým rodem i tím, že jsem tady chodil na gymnázium. Myslím si, že nástroj je velmi unikátní a unikátní je i jeho použití v tomto, v podstatě moderním, prostoru. Iniciativu velmi vítám a budu se nadšencům snažit pomoci nejen svojí účastí.

První koncert pro varhany je minulostí, ale iniciativa nepolevuje. Dál je možné přispět finančním darem na sbírkové konto, adoptovat varhanní píšťalu v hodnotě 300, 500, 700 nebo 1 000 Kč. Druhý benefiční koncert je na programu 23. dubna a bude zcela v režii pedagogů a žáků Základní umělecké školy v Dobrušce.

Josef Somr: „Národ sobě" v Dobrušce si zaslouží obdiv

Dobruška - Legendu českého filmu a divadla JOSEFA SOMRA není třeba představovat. Je to Pan Herec, přitom jakmile zhasnou světla po natáčení nebo představení, působí velice plaše, citlivě a skromně. Umocnil mi zážitek z koncertu, když si pár minut po doznění potlesku diváků v hledišti vestoje udělal čas na kratičký rozhovor.

Mohl byste vzpomenout, kdy jste se poprvé potkal s Jaroslavem Tůmou?

Tak velkou paměť nemám, ale je to už poměrně dávno, řekl bych šest až osm roků. Pořadů spolu děláme více a jsem za spojení s Jarouškem velmi šťastný, protože to je něco, co mě baví skoro nejvíc.

Je Vašemu srdci blízký právě tento typ pořadu?

Ano. Mám svým původem a tím, že jsem z Moravského Slovácka, kde je duch více zakořeněný než jinde, blízko ke spiritualitě. Navíc v dnešní době je to doslova pohlazení na duši.

Podpořil jste vystoupením projekt záchrany varhan, co byste vzkázal organizátorům?

Aby se jim to podařilo, protože každá taková akce založená na tom, že se lidi musí skládat z vlastní chuti a přesvědčení sami, si zaslouží obdiv… Národ sobě v Dobrušce. Je to ojedinělé a přeju vám, aby se vše povedlo.

Dana Ehlová