Padesáté výročí úmrtí malíře Františka Kupky oslaví ve městě volným vstupem do prostor historické radnice.

 

 

Ve výroční den bude zdarma zpřístupněna expozice Kupkových obrazů v reprezentačních prostorách historické radnice. Starosta Petr Tojnar upřesňuje, jaké malířské skvosty v radnici jsou: „V expozici jsou umístěny Kupkovy prvotiny, které malíř vytvořil pro svého mecenáše a starostu Dobrušky Josefa Archleba. K nim přibyly dva kostelní obrazy a portrét Kupkova otce Václava, který malíř věnoval Dobrušce při své návštěvě po 2. světové válce.“

František Kupka žil v Dobrušce v letech 1872 až 1889. Podle ředitele Městského muzea Jiřího Macha se výtvarný talent u něj projevoval od dětství: „Zůstal by ale nenaplněn, kdyby nebylo starosty Josefa Archleba. Ten zřejmě Františkovu otci vysvětlil, jak velký talent chlapec má a jaká škoda by byla, kdyby malířství nestudoval,. Fungoval také jako jeho mecenáš,“ říká ředitel.

Kupka se jak Archlebovi, tak Dobrušce odměnil. „Jak jinak, než obrazy. Některé prvotiny byly namalovány přímo pro Archleba, a vůbec první dochovaný Kupkův obraz byl určen sedlářskému mistru Šiškovi, u kterého se Kupka vyučil,“ pokračuje Jiří Mach. Pro Dobrušku maloval i rozměrné Panorama Dobrušky (na fotografii).