Čestné občanství předají zástupci Opočna Naděždě Kavalírové.

 

 

Akce má mj. připomenout i padesáté výročí úmrtí (24. 6.) světoznámého malíře, považovaného za jednoho ze zakladatelů abstraktní malby. Podobně jako v loňském roce bude charakter výstavy nadregionální, jako na podzim 2006 u instalace Pocta Františku Kupkovi.

Třídenní výstava Mistři českého skla Rodnému kraji Františka Kupky (název projektu) začne vernisáží v pátek 22. června.

„Oslovili jsme tři největší české skláře, kteří patří ke světové špičce,“ vysvětluje člen Abakusu Karel Růžička. Jsou jimi Václav Cígler, René Roubíček a Jaroslava Brychtová. Jejich díla, jež se připravují na opočenskou výstavu, lze označit jako skutečně velkolepá.

Zároveň s touto vernisáží bude představen i projekt Abakusu Rodný kraj Františka Kupky - brána do Orlických hor bez bariér, který se zaměřuje na turistické možnosti pro handicapované. Účinkovat zde bude Ateliér výchovné dramatiky neslyšících z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jehož neslyšící členové představí tanec ve svém pojetí.

V sobotu (23. června) se otevře pro veřejnost výstava uměleckého skla. V neděli dopoledne se návštěvníci mohou těšit na matiné s Jaroslavem Hutkou a odpoledne na koncert Kociánova kvarteta, které zde oslaví 35. výročí svého vzniku.

Čestné občanství předají zástupci Opočna Naděždě Kavalírové, předsedkyni Konfederace politických vězňů. „Je to ta nejvyšší pocta, kterou město může udělit. Doktorka Naděžda Kavalírová je osobnost, která si to svými postoji za celý život zasloužila nejvíc. Máme být na co hrdí, že je rodačka z Opočna,“ neskrýval obdiv starosta Opočna Štěpán Jelínek. Naděžda Kavalírová navíc převezme i ocenění Osobnost rodného kraje Františka Kupky, spolu s ní ho získá také arcibiskup Karel Otčenášek a in memoriam starosta Dobrušky Josef Archleb, který Kupku před více než sto lety podporoval.