Nová expozice: Retro

Náchod - Výstava nazvaná Móda za časů protektorátu, která je nově k vidění ve Výstavní síni Regionálního muzea v Náchodě, vznikla ze sbírkové akce v loňském roce. Jedná se o předměty, které do muzea přinesli lidé z Náchoda a okolí, často i s příběhy svých blízkých, kteří oblečení nosili. Návštěvníci si mohou prohlédnout protektorátní spodní prádlo, obleky a šaty, obuv i pokrývky hlavy. Výstava potrvá do konce dubna příštího roku.

Objevte cizí světy ve vesmíru

Broumov - Spolu s Markem Skarkou se můžete ve čtvrtek v 18 hodin v Kreslírně klášterního gymnázia vydat na dobrodružství objevování cizích světů. Beseda Cizí světy ve vesmíru prozradí i to, jaké jsou šance, že by mohly planety podobné naší Zemi hostit život.

O malíři Pokorném natočili film

Havlovice - Vzpomínkový večer s filmem Jiřího Středy připomene ve čtvrtek od 19 hodin život Viléma Pokorného. V havlovickém kulturním domě lidé snímek uvidí v premiéře, budou si moci vychutnat i výstavu rodáka ze Slatiny nad Úpou, který se svými obrazy vystavoval nejen v Česku, ale mnohokrát také v zahraničí.

Stalo se: Newyorská smřšť ve Vrchlabí

Vrchlabí - Druhý koncert Vrchlabského jazzového festivalu obstaralo Fischbacherovo New York Trio. Americký klávesista Walter Fischbacher při něm předvedl dokonale zvládnutou klávesovou smršť. Na kontrabas ho doprovodil Čech Petr Dvorský a na bicí Němec Ulf Stricker. I přes zdravotní absenci americké zpěvačky Audrey Martells byl koncert po všech stránkách jedinečný. Souhrou, úžasným rytmem i stylem si účinkující podmanili posluchače.

Respektovat a být respektován. Poučení pro rodiče i pedagogy

Jičín - Pro pedagogy se zaměřením na vzdělávání ve čtvrtek od 11.30 do 16 hodin a pro širokou veřejnost od 16.30 do 19 hodin přednáší v Porotním sále Valdštejnského zámku Soňa Rýdl. Lektorka posluchačům vysvětlí, co znamená přístup respektovat a být respektován, co tento přístup přináší pro výchovu dětí i pro vztahy mezi dospělými a jaké jsou pilíře tohoto postupu. Děti potřebují hranice. Respektující přístup tyto hranice dětem poskytuje a přitom umožňuje uspokojování jejich potřeb a rozvíjí jejich sebeúctu. Přednáška je určená zájemcům o tyto informace a o kurzu R + R®, který nabízí postupy a dovednosti jak jej realizovat v praxi. Soňa Rýdl dopoledne odpoví pedagogům na otázky, čím je škola pro děti? Vidí to dospělí stejně? Pohovoří o lidských potřebách a prostředí školy. Jak může škola podpořit využití potenciálu dětí a žáků? S rodiči pak rozebere, jakými jsme byli dětmi, jakými jsme dospělými? Kdo na to měl vliv? A jak moc? Kým jsou děti v současnosti? Kým asi budou v dospělosti a mnoho dalších otázek.