Studenti češtiny se učí i zpívají. Pro Dobrušku je prestiží, že tu jsou.

 

„Je to velmi vzrušující, být zde v krásné krajině a mít velmi dobrý program plný písní, hudby, tance a poznávání české kultury,“ líčil Jan Paterson z Anglie. Na malebnou chalupu do Bystrého zavítali studenti prázdninových kurzů Ústavu jazyka a odborné přípravy Univerzity Karlovy po dvou letech. Během nich se zde totiž přestavovalo. Setkání je jinak již tradicí. „Někdy jsme tu dokonce opékali i kuřata. Jednou nám tu ohromně lilo, že všech sedmdesát lidí muselo sedět ve světnici,“ vypráví Josef Lukášek.

Na letošních kurzech českého jazyka převládají hlavně mladí lidé. „Mají zájem nejen o vyučování, ale i o poznání země. Jsme doopravdy spokojení. Učit lidi, co se chtějí učit, to je něco fantastického,“ uvedla Alena Obstová, která kurzy vedla předchozích šestnáct let. Podle ní se letos sešla i výborná parta, která drží při sobě i přesto, že lidé přijeli z třiceti různých zemí světa.

Na setkání na chalupě u Lukášků přijel i náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro dopravu Petr Kuřík a starosta města Dobrušky Petr Tojnar. Ten dodal: „Je to pro Dobrušku prestiž. Její jméno se dostane do mnoha států a měst v zahraničí. Lidé budou říkat, že tu byli a bude povědomí o tom, že to tu je asi hezké, když sem jezdí tolik krajanů. Když by náhodou někdo z Dobrušky vyjel do zahraničí a setkal se tam s někým, kdo by mu řekl, že byl v Dobrušce, tak to musí být úplně nádherné.“

Dnes krajané, kterých ve městě F. L. Věka studuje v letošním roce šedesát čtyři, poznají Hradec Králové. „Připravili jsme raději mokrý program. Když by pršelo, půjdeme do muzea a do aquaparku, jinak si prohlédneme město,“ sdělil vedoucí kurzů Daniel Křivánek.

 

Pro více informací KLIKNĚTE ZDE