VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostelem zazní operní árie

VÁNOČNÍ KONCERT Gabriely Beňačkové a Lubomíra Brabce v kostele Nejsvětější Trojice je součástí Mezinárodního hudebního festivalu Gabriely Beňačkové, který vznikl letos v září.

21.12.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Operní pěvkyně Gabriela Beňačková se vrací do města s Lubomírem Brabcem, aby se stali hlavními interprety zítřejšího vánočního koncertu v kostele Nejsvětější Trojice.

Zářijovým drezurním koktejlem koní se podařilo ve městě pod patronací právě Gabriely Beňačkové zahájit další kulturní podnik. Jedná se o Mezinárodní hudební festival Gabriely Beňačkové.

„Vánoční koncert je součástí zmiňovaného festivalu,“ vysvětlil kastelán rychnovského Kolowratského zámku Pavel Sršeň.

Tehdy se sama operní pěvkyně nemohla pro nemoc zúčastnit zahájení nové hudební tradice, ale vzkázala: „Město mám moc ráda. Mezinárodní festival by měl okořenit už tak bohatou kulturní scénu,“ uvedla tehdy Beňačková. Slíbila, že do Rychnova se bude vždy ráda vracet, a tak činí i zítra.

„Lístky určené do předprodeje na vánoční koncert byly okamžitě vyprodané. Pár jsme jich však nechali také do přímého prodeje, takže zájemci mohou stále přijít,“ pokračoval kastelán Sršeň.

Gabriela Beňačková zpívala celých pětatřicet let na předních světových operních scénách včetně La Scaly, Opery Bastille, Covent Garden a divadla Teatro Colón. První angažmá jako sólistka měla v Národním divadle a stala se rovněž stálým hostem v opeře Amsterodam, v Bavorské státní opeře v Mnichově a ve Vídeňské státní opeře.

Kytarista Lubomír Brabec je proslulý až posedlostí vyhledávat pro koncerty neobvyklé prostředí a dramaturgii. „První část sobotního koncertu, který začíná v devatenáct hodin, je věnována známým áriím. Druhá se už ponese v duchu Vánoc. Posluchači se mohou těšit na vánoční koledy,“ prozradil ještě Sršeň.

 

Gabriela Beňačková nastoupla do svého prvního angažmá jako sólistka Národního divadla vPraze (1970-1981)., brzy se však stala rovněž stálým hostem vOpeře Amsterdam, vBavorské státní opeře vMnichově a ve Vídeňské státní opeře. Plných 35 let zpívala na předních světových operních scénách včetně La Skaly, Opery Bastille, Covent Garden či divadla Teatro Colón.

Speciální kapitolou uměleckém životopisugabriely Beňačkové je její působení voperních scénách vUSA- vSan Francisku, Los Angeles a vMetropolitní opeře v New Yorku, kde mj. nastudovala role ve čtyřech premiérách a stala se tu první Rusalkou. Rozsáhlá je ale rovněž koncertní činnost pěvkyně ( Carnegie Hall vNew Yorku atd.) zahrnující kromě samostatných vystoupení i koncertní provedení Její pastorkyně, Káti Kabanové, Libuše a Rusalky.

Sopranistka nahrála řadu operních kompletů, písní a děl české i světové oratorní a kantátové tvorby. Vystupovala na mnoha mezinárodních festivalech a spolupracovala sřadou nejvýznamnějších orchestrů včetně České filharmonie či Vídeňských filharmoniků vjejichž čele stáli například dirigenti Václav Neumann, Jiří Kout, Wolfgang Sawalish, Claudio Abbado, Leopard Bernstein, či James Conlon.

Na svém kontě má Gabriela Beňačková i několik prestižních ocenění , znichž připomeňme Národní umělkyně(Česká republika 1985), Kammersängerin (Rakousko 1985, Německo 1987) Cenu Artura Toscaniniho, Zlatou medaili Giuseppe Verdiho, Grammy aword (New York 1995) či Zlatou medaili Janáčkovu medaili za účinkování v opeře Káťa Kabanová

 

Kytarista Lubomír Brabec /*21.5.1953 vPlzni/ patří bezesporu knejvýznamnějším interpretům české současnosti. Už po desetiletí se svojí klasickou kytarou dobývá úspěchy na nejvýznamnějších pódiích doma i ve světě,. Je proslulý svou až posedlostí vyhledávat pro své koncerty neobvyklé prostředí a nevšední dramaturgii. Veřejnost pak vždy zaujme vysokou uměleckou úrovní. Svým přístupem kposluchačům tak řečené vážné hudby předběhl obecné zvyklosti o jeden režim. Svými koncerty rozšiřuje hranice, setkává se vnich hudba velmi odlišných typů a plánovitě zařazuje experiment. Nejenom virtuózně ovládá svůj nástroj, ale dovede i poutavě hovořit. Na prestižních podiích vystupuje snejrenomovanějšími sólisty, komorními soubory i orchestry. Kvalita jeho výkonů přitahuje široké koncertní publikum.

Lubomír Brabec se též angažuje na poli badatelském. Soustavně vyhledává varchivech dosud neobjevenou a neznámou tvorbu. Jeho zásluhou zaznělo vobnovených premiérách mnoho skladeb, které po staletí ležely vzapomnění varchivech.

Za své působení také upravil pro kytaru stovky děl jiných autorů. Brabcovy mistrovské aranžmá tak rozšířily možnosti kytary, jak voblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje.

Neméně atraktivní je jeho nahrávací činnost pro přední nahrávací studia. Jeho diskografie obsahuje více než 30 titulů /J.S.Bach, F.Sor, F..Tárrega, N.Paganini, A.Vivaldi, H.Villa-Lobos, V. Trojan, E.Granados /. Lubomír Brabec také zaujal nejširší posluchačskou veřejnost svými výlety do světa populární a jazzové hudby, kdy ve jménu propagace klasické hudby opět rozšířil možnosti interpretace i možnosti svého nástroje. Vrcholem a podstatou jeho činnosti však vždy byla, je a zůstane klasika. Za své nahrávky obdržel mnoho významných ocenění za nejprodávanější CD. Jeho činnost byla také oceněna mnoha vyznamenáními.

Odborné kritiky jej považují za hudebníka vybraného vkusu, tónu a techniky, a řadí jej k nejbrilantnějším kytaristům světa. Svými strhujícími výkony a přirozenou virtuozitou si získává obdiv koncertní veřejnosti. Pozornost medií pak často upoutávají jeho nekonvenční cestovatelské a sportovní aktivity. Jako první hudebník na světě uskutečnil vroce 1997 koncert všestém světadílu vAntarktidě.

21.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klára Dostálová

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Ilustrační foto

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Studenti v kraji volili hlavu státu

Královéhradecký kraj - Výsledky studentských prezidentských voleb jsou už známé. Středoškoláci nanečisto volili prezidenta i na středních školách Královéhradeckého kraje.

Dětenický betlém znovu ožívá

Královéhradecko, Dětenice - Příběh dětenického betléma, jehož počátek se datuje do devatenáctého století, ožívá v jednadvacátém století.

Zima, vítr, sníh. Běželo se znovu až do oblak

Východní Čechy, Dolní Morava - Pocitových mínus deset hlásil meteoservis na hřebeni sjezdovek na Dolní Moravě. „Krásné zimní počasí,“ radoval se Ondřej Fejfar, který tu na třetí pokus vyhrál Běh do oblak. Krutý přes tříkilometrový výšlap a zároveň parádní zahájení zimní sezony pod Králickým Sněžníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT